АКТУАЛНИ

Празникът на светлината в сянката на антихристиянската епоха

Празникът на светлината в сянката на антихристиянската епоха

В продължение на две хилядолетия Рождество Христово се разглежда като най-великото събитие в световната история – моментът, в който Бог става човек, когато Иисус се ражда в скромен обор във Витлеем, предоставяйки на човечеството възможността за вечно спасение.

Тази свещена дата разделя времето на „преди Христа“ и „нашата ера“ – показателно за нейното централно място в живота на човечеството. Но какво е състоянието на християнството днес, в свят, който често изглежда враждебен към вярата?

Доклад на британския мозъчен тръст Civitas подчертава, че християнството е застрашено от изчезване в първоначалните си библейски земи. В страни като Ирак, Сирия, Египет, Етиопия и Нигерия християните са подложени на преследвания и насилие. В Саудитска Арабия и Афганистан дори приемането на християнството се смята за престъпление, наказуемо със смърт.

През последния век две трети от християните са изчезнали от страните в мюсюлманския свят. В Китай християнството се възприема като антиправителствена западна идеология, докато в Европа, където някога Коледата събираше войници от враждуващи армии за мирни коледни песни, религиозната вяра изглежда все по-отслабваща.

Постхристиянската култура

В Америка и Европа християнските символи и учения постепенно биват изтласквани от обществени места и културни сфери. Докладите показват, че значителен процент от младите хора отговарят с „няма“ при въпроси за религиозна принадлежност.

Американската литература, например, отбелязва упадък на произведения, вдъхновени от християнската вяра. Според Пол Илай в New York Times, писателите с християнски убеждения са се превърнали в „изгубено племе“ в съвременната художествена литература.

В съвременния свят атеизмът се превръща в агресивна алтернатива на религията. Лидери на движението като Ричард Докинс, Сам Харис и Кристофър Хитчънс описват вярата като „вирус“, който трябва да бъде премахнат. Призивите за подигравки и презрение към вярващите демонстрират нарастващата враждебност към християнството.

Но атеизмът сам по себе си изисква вяра – вяра в идеи като спонтанното възникване на вселената или живота от неживото. Тези идеи остават недоказани от науката, превръщайки ги в своеобразна форма на догма.

Вярата като основа

Християнската вяра е основана на убеждението, че Бог стана човек, че Иисус възкръсна от мъртвите и донесе надежда за спасение. Тази вяра се противопоставя на съвременния скептицизъм, като напомня за значението на духовните ценности в свят, доминиран от материализъм и отчуждение.

На тази Коледа, сред разногласията и несигурността на нашето време, нека си спомним същността на празника – раждането на Спасителя. Нека се помолим за всички изгубени души и за връщането на вярата в сърцата на хората.

 

Източник: Гласове

Още новини четете в категория Новини

Не пропускайте – последвайте ни в Google News