Какво следва за Европа, ако руският газ през Украйна спре
Руският президент Владимир Путин се срещна със словашкия премиер Роберт Фицо в Кремъл в неделя, като това беше рядко посещение на лидер на страна членка на ЕС в Москва, създадено от изтичането на споразумението за транзит на руски газ през Украйна в края на годината.
Срещата е провокирана от нарастващото напрежение около бъдещето на транзита на руски газ през Украйна, като украинският президент Володимир Зеленски заяви, че Киев може да обмисли продължаване на доставките, но само ако Русия не получава плащания до края на войната – условие, което изглежда малко вероятно да бъде прието. Владимир Путин обаче беше категоричен, че няма да има нова сделка с Киев за транзит на газ към Европа. Ройтерс излага какво би се случило, ако транзитът бъде напълно спрян и кои страни биха били най-силно засегнати.
Руски газ за Европа: Относително малки обеми и нови маршрути
През 2023 г. Русия е транспортирала около 15 милиарда кубични метра (bcm) газ през Украйна, което представлява само 8% от пиковите руски газови потоци към Европа през 2018-2019 г. След инвазията на Русия в Украйна през 2022 г. и засилените усилия на ЕС да намали зависимостта си от руски газ, Русия загуби голяма част от своя пазар, като основни конкуренти станаха Норвегия, САЩ и Катар.
Въпреки че транзитът през Украйна остава сравнително малък, за някои европейски страни той е от изключително значение. Тръбопроводът „Уренгой-Помари-Ужгород“, който пренася газ от Западен Сибир до Словакия и по-нататък към Чехия и Австрия, продължава да функционира. През този маршрут Виена все още получава значителна част от своя газ, а Унгария разчита на Русия за около две трети от своите доставки.
Въпросът за бъдещето на транзита: Европа разделена
Независимо от малкия обем на транзита през Украйна, въпросът за бъдещето на доставките остава неразрешен за Европейския съюз. Страни като Франция и Германия заявиха, че няма да купуват руски газ, докато други като Словакия, Унгария и Австрия продължават да получават газ от Москва. Тези държави подчертават икономическата изгодност на руския газ и обвиняват съседните страни за високите транзитни такси за алтернативни доставки.
Украйна, от своя страна, все още печели около 0,8 до 1 милиард долара годишно от таксите за транзита на руски газ. Ако сделката за транзит бъде напълно прекратена, Киев ще загуби тези приходи
„Газпром“ може да доставя част от газа през алтернативни маршрути, като „Турски поток“, който свързва Русия с България, Сърбия и Унгария, но капацитетът на тези трасета е ограничен. Унгария е сред страните, които желаят да запазят транзита през Украйна, но същевременно планира да продължи да получава руски газ и чрез „Турски поток“.
ЕС и Украйна също започват да се обръщат към Азербайджан с молба да подкрепи преговорите с Русия за нова сделка за транзит на газ през Украйна. Според източници, Русия и Украйна не са успели да постигнат споразумение по сделката, предложена с посредничеството на Азербайджан.
Ройтерс изчислява, че общият износ на газ от Русия за Европа през 2024 г. ще достигне 32 млрд. куб. м, като обемите се увеличават след рекордно ниските нива през 2023 г. Според прогнози на руското правителство, Русия може да спечели около 5 милиарда долара от продажбата на газ през Украйна през тази година. Въпреки това, „Газпром“ отчита първата си годишна загуба от 1999 г. насам, след като загуби значителен пазар в ЕС.
Тъй като страните от ЕС остават разделени относно подхода към руските енергийни доставки, въпросът за бъдещето на транзита през Украйна остава важен фактор за енергийната сигурност на Европа.
Източник: novini.bg
Още новини четете в категория Новини