САЩ: Нямаме планове за увеличаване на военното присъствие в Гренландия
Вашингтон уверява, че няма да разширява военните операции на острова, докато европейски и датски лидери реагират на амбициите на Тръмп за контрол над Гренландия.
Съединените щати няма да увеличават военното си присъствие в Гренландия, съобщиха от американското посолство в Копенхаген в четвъртък. Изявлението дойде след като новоизбраният президент Доналд Тръмп заяви подновен интерес към придобиването на стратегическия арктически остров.
Тръмп, който ще встъпи в длъжност на 20 януари, определи контрола над Гренландия като „абсолютна необходимост“ и не изключи използването на икономически или военни средства, като например мита срещу Дания, за постигане на целта. Гренландия, която е най-големият остров в света, е част от Дания от повече от шест века. Нейните 57 000 жители обаче управляват своите вътрешни дела самостоятелно.
„Няма планове за увеличаване на настоящия военен отпечатък на Съединените щати в Гренландия“, заяви говорител на посолството пред Ройтерс. „Ще продължим да работим тясно с Копенхаген и Нуук, за да гарантираме, че всички предложения отговарят на нашите общи нужди за сигурност.“
Стратегическо значение на Гренландия
Гренландия е от ключово значение за американската система за ранно предупреждение за балистични ракети, поради което американската армия поддържа база Pituffik в северозападната част на острова.
Датският премиер Мете Фредериксен коментира, че решението за бъдещето на Гренландия принадлежи на жителите ѝ, като подчерта, че не очаква военна намеса от страна на САЩ. Лидерът на Гренландия Муте Егеде също заяви, че островът не е за продан.
Европейска реакция
Европейските съюзници на Дания, включително Франция и Германия, подкрепиха териториалната цялост на Гренландия, като подчертаха принципа за ненарушимост на границите. Британският външен министър Дейвид Лами свърза интереса на САЩ с нарастващата активност на Русия и Китай в Арктика.
Политически дебат
В Дания политическите лидери изразиха единодушна подкрепа за запазването на статута на Гренландия, настоявайки правителството да защити суверенитета на автономната територия. Според експерти от Датския институт за международни изследвания, управляващите в Копенхаген и Нуук са изправени пред деликатна задача да балансират между интересите на Гренландия и отношенията със САЩ.
Източник: reuters.com
Превод и редакция: otupor.com
Още новини четете в категория Новини