Армения стартира процес на кандидатстване за членство в ЕС
Правителството на Армения одобри в четвъртък законопроект, с който страната, някога част от Съветския съюз, официално стартира процеса на кандидатстване за членство в Европейския съюз.
През последните години Армения задълбочи отношенията си със западните държави за сметка на традиционно близките си връзки с Москва, която обвинява в неспособност да я защити от дългогодишния ѝ съперник Азербайджан. Законопроектът, одобрен от правителството, е подготвен след успешна гражданска петиция. В текста, с който Ройтерс се запозна, се посочва, че той представлява „началото на процеса на присъединяване на Република Армения към Европейския съюз“.
Предизвикателства пред присъединяването
Брюксел все още не е дал официален коментар по темата. Три други бивши съветски републики – Естония, Латвия и Литва – вече са част от ЕС след продължителни преговори, изискващи съответствие със законодателството на съюза и други условия. Арменският премиер Никол Пашинян предупреди, че процесът няма да бъде бърз и че евентуалното членство ще трябва да бъде одобрено чрез референдум.
През 2023 г. Пашинян изрази готовност Армения да се доближи максимално до ЕС, макар че не постави акцент върху пълноправното членство.
Реакции от Русия и геополитически контекст
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че Русия ще проучи позицията на ЕС, но отбеляза, че Армения не може да бъде част от ЕС, докато остава член на Евразийския икономически съюз – търговски блок на някои постсъветски държави.
Същевременно, въпреки топлите отношения между Ереван и Брюксел, евентуалното членство в ЕС ще бъде сложно. Армения, малка планинска държава без излаз на море и с население от 2,7 милиона души, не граничи с ЕС и е въвлечена в продължителен конфликт с Азербайджан, ключов доставчик на газ за европейските държави.
През 2023 г. Азербайджан осъществи бърза военна офанзива, за да си възвърне контрола над Нагорни Карабах, етнически арменски регион, управляван повече от три десетилетия с подкрепата на Ереван. Това доведе до масово изселване на местното население. Тази седмица президентът на Азербайджан Илхам Алиев нарече Армения „фашистка“ заплаха, което според Ереван е възможен сигнал за ново изостряне на напрежението.
Източник: reuters.com
Превод и редакция: otupor.com
Още новини четете в категория Новини