АКТУАЛНИ

15 осъдени обжалват присъдите за престъпления срещу Жизел Пелико

15 осъдени обжалват присъдите за престъпления срещу Жизел Пелико

Тежкият случай на системно насилие и изнасилвания във Франция продължава, след като обжалванията предизвикват нови съдебни изслушвания.

Най-малко 15 от 51 мъже, осъдени за престъпления, включващи изнасилване и сексуално насилие срещу Жизел Пелико, подадоха жалби за преразглеждане на присъдите си. Това решение води до предстоящ нов съдебен процес. Присъдите, произнесени преди Коледа, варират от три до 20 години лишаване от свобода, като бившият съпруг на жертвата, Доминик Пелико, получи максималното наказание.

Процесът и ключовите фигури

Първоначалният процес, който продължи три месеца и половина, завърши с осъждането на 47 мъже за изнасилване, двама за опит за изнасилване и двама за сексуално насилие. Новият процес ще се проведе в Ним, този път с участието на жури, за разлика от първия, който бе разгледан от състав от професионални съдии.

Сред обжалвалите е Чарли Арбо, работник във винарска изба, който бе осъден на 13 години затвор за шесткратно участие в престъпленията. Друг обжалващ е Редуан Ел Фарихи, бивш анестезиолог, който отрича вината си, въпреки наличието на видеодоказателства, показващи жертвата в безпомощно състояние.

Резонанс на случая

Жизел Пелико, която стана символ на борбата срещу сексуалното насилие, настоя процесът да бъде публичен, за да „смени страната на срама“. Тя изрази облекчение, че обвиняемите са били признати за виновни, но подчерта, че никаква присъда не може да възстанови това, което ѝ е отнето.

Случаят повдигна сериозни въпроси за френското законодателство относно сексуалното насилие, включително липсата на ясно дефинирана концепция за „съгласие“. Привличайки международно внимание, процесът даде тласък на дебати за необходимостта от по-строга защита на жертвите и реформи в правната система.

Последствия

Адвокатът на Пелико, Стефан Бабоно, посочи, че макар Жизел да е готова да присъства на новия процес, тя продължава да изпитва болка и обида от преживяното. Случаят изисква не само индивидуална отговорност, но и по-широко осмисляне на правната и обществената подкрепа за жертвите на сексуално насилие.

Тази трагедия хвърля светлина върху недостатъците на съществуващите закони и подчертава необходимостта от по-голяма съпричастност и справедливост за жертвите.

Източник: theguardian.com

Превод и редакция: otupor.com

Още новини четете в категория Новини

Не пропускайте – последвайте ни в Google News