Троян с икономическо превъзходство над настоящия областен център Ловеч
Обсъждане за ново административно деление е провокирано от динамичното икономическо развитие на някои български градове.
Икономическият напредък на определени градове в България поставя въпроса дали съществуващото административно деление е достатъчно актуално и дали отговаря на съвременните реалности в развитието на регионите. В последния си бюлетин Институтът за пазарна икономика (ИПИ) повдигна темата за евентуална промяна на административния статус на Троян, насочвайки вниманието към неговото икономическо превъзходство над настоящия областен център Ловеч.
Силна икономика и трудов пазар в Троян
С икономически ръст през последните години, Троян привлича все по-голямо внимание като потенциален областен център. Според данни от преброяването от 2021 г., общината се радва на заетост от 66,6% при хората на възраст от 15 до 64 години – процент, значително надвишаващ този в Ловеч (60%). По отношение на безработицата Троян също изпреварва областния център, като отчита 4,6% спрямо 6,6% за Ловеч към 2023 г.
Въпреки че Ловеч все още запазва преднина в някои демографски аспекти, като население от 39 хиляди души спрямо 27 хиляди в Троян, тенденциите в двата града показват различия. Троян привлича повече хора чрез миграция, особено по време на пандемията, а демографските му показатели, с по-млада и трудоспособна популация, подсказват потенциал за растеж.
Икономическа продуктивност и инвестиции
Икономическите показатели за производителността в Троян са впечатляващи. Градът надвишава Ловеч по добавена стойност на човек от населението – 8,9 хил. лв. спрямо 7,6 хил. лв. на човек в Ловеч. Общият обем на икономиката в двата града е сравнително близък: Ловеч достига 287 млн. лв., а Троян – 236 млн. лв. през 2022 г., като в предишни години Троян дори е изпреварвал Ловеч по този показател.
Инвестициите са друга област, където Троян има значителни успехи, със средни разходи за дълготрайни активи (ДМА) от 2,6 хил. лв. на човек спрямо 2,3 хил. лв. в Ловеч през 2022 г. Ловеч пък запазва леко предимство в чуждестранните инвестиции, докато Троян е по-успешен в усвояването на европейски средства.
Предимства на Ловеч: Образование и по-високи заплати
Ловеч има предимства в сферата на образованието и публичния сектор. Градът е дом на по-голям брой държавни институции, здравни заведения и училища, което се отразява и в по-високия дял на заетите в обществения сектор – 32% срещу 15% в Троян. В резултат на това средната заплата в Ловеч е по-висока – 1418 лв. спрямо 1195 лв. в Троян.
Това предимство на Ловеч обаче е повече резултат от голямото присъствие на държавни структури, отколкото от икономическа динамика, докато икономическият растеж на Троян се базира на производството и частния сектор.
Необходимостта от обновяване на административната карта на България
Според анализатора Адриан Николов от ИПИ, административната карта на България трябва да се актуализира периодично, за да отразява промените в развитието на регионите. „Областните центрове трябва да бъдат икономически активни и демографски стабилни градове, които да привличат хора и бизнес,“ твърди той. Икономическото и демографско развитие на Троян предлага потенциал, който може да доведе до реформи, насочени към създаването на „Троянска област“ или поне до преразглеждане на административните функции, изпълнявани в региона.
Заключение
Тъй като икономическата активност и миграционните процеси постепенно трансформират профилите на малките градове в България, дебатът за административно пренареждане става все по-актуален. Троян се откроява като пример за динамично развиваща се община, която може да претендира за промяна в статута си, за да отрази реалната икономическа картина и потенциал за растеж в региона.
Източник: standartnews.com
Превод и редакция: otupor.com
Още новини четете в категория Новини