Президентът на Беларус Александър Лукашенко заяви, че Русия е завършила доставките на тактически ядрени оръжия на страната му – инициатива, която предизвика силна загриженост в съседна Полша и други страни в региона, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
На среща на ръководения от Москва икономически блок Евразийски съюз, състояла се в Санкт Петербург, Лукашенко заяви, че доставките са приключили през октомври, но не даде подробности за това колко оръжия са изпратени и къде са разположени.
Тактическите ядрени оръжия, които са предназначени за използване на бойното поле, имат малък обсег и ниска мощност в сравнение с много по-мощните ядрени бойни глави, монтирани на ракети с голям обсег. Русия заяви, че ще запази контрола върху ядрените оръжия, които изпраща на Беларус.
Лукашенко заяви, че разполагането на руски ядрени оръжия в страната му има за цел да възпре агресията на Полша, която е член на НАТО. АП отбелязва, че Полша предоставя на съседна Украйна военна, хуманитарна и политическа подкрепа в борбата ѝ срещу руската инвазия и участва в международните санкции срещу Русия и Беларус.
