АКТУАЛНИ

Светът е изправен пред риск от вулканично изригване с катастрофални последици

Светът е изправен пред риск от катастрофално вулканично изригване с катастрофални последици

Учените предупреждават за вероятността от мащабно вулканично изригване, което може да доведе до глобален климатичен хаос и сериозни икономически и социални последици.

Изригването на връх Тамбора през 1815 г., най-мощното документирано досега, продължава да служи като предупреждение за учените. CNN съобщава, че светът може да е на прага на ново вулканично изригване от подобен мащаб, с потенциал за катастрофални последици.

Глобалната опасност от вулканична активност

През 1815 г. изригването на Тамбора изпрати в атмосферата огромни количества частици, които блокираха слънчевата светлина, охлаждайки планетата и причинявайки масови бедствия като „годината без лято“. Учените предупреждават, че подобно изригване в съвременния свят, засегнат от пренаселеност и климатични промени, може да доведе до още по-разрушителни последици.

Маркус Щофел, професор по климатология от Женевския университет, посочва, че вероятността от голямо вулканично изригване през този век е значителна – един на всеки шест шанса. Според него следващо мощно изригване би предизвикало „климатичен хаос“, като светът не разполага с ясен план за справяне с последствията.

Възможните сценарии за бъдещето

Изригване като това на Тамбора може временно да охлади планетата, но с катастрофални икономически и социални последици. Пример за това е изригването на вулкана Пинатубо през 1991 г., което доведе до спад на глобалните температури с около 0,5 градуса Целзий.

Ефектите от подобно събитие могат да включват мащабни промени в климата, валежите и хранителната сигурност, засягайки региони като САЩ, Китай и Русия. Това би могло да предизвика политическо напрежение и дори конфликти.

Подготовка за неизбежното

Въпреки че е невъзможно да се предвиди точно кога и къде ще настъпи следващото голямо изригване, учените призовават за подготовка чрез симулации, планове за евакуация и осигуряване на хранителни запаси. Щофел подчертава, че въпреки ниската вероятност за изригване в даден момент, потенциалните последици изискват спешно внимание и действия.

Светът, отбелязват експертите, все още не е готов да се справи с предизвикателствата, които едно такова събитие би поставило пред човечеството.

Източник: blitz.bg

Още новини четете в категория Новини

Не пропускайте – последвайте ни в Google News