Сърбия възстановява задължителната военна служба след 14 години прекъсване

В петък сръбските министри се съгласиха да въведат отново задължителната военна служба, която беше премахната преди 14 години.
Президентът Александър Вучич определи решението като важна стъпка за подобряване на отбранителната готовност на страната.
Планът за възстановяване на военната повинност
Според изявление на правителството, ще бъде сформирана работна група за стартиране на процеса по възстановяване на военната служба. Новият план предвижда сръбските мъже да преминат задължително 60-дневно военно обучение и допълнителни 15 дни за учения. За момичетата военната служба ще остане доброволна.
Някои военни експерти критикуват плана, твърдейки, че такъв кратък период на обучение няма да повиши съществено отбранителните способности на страната и че мярката ще бъде скъпа за изпълнение.
Отново към военното обучение: Регионални и международни отношения
Въоръжените сили на Сърбия, които след разпадането на бивша Югославия се професионализираха през 2011 г., остават зле платени и недостатъчно оборудвани. Въпреки това, страната запазва доброволната военна служба и резервистите.
Вучич подчерта, че решението не е с цел нападение срещу друга държава, а за отблъскване на заплахите към Сърбия. Този ход съвпада с подобно решение на съседна Хърватия, която планира да възстанови задължителната военна служба от 1 януари 2025 г.
Военна модернизация и нови партньорства
Сърбия, която се стреми към членство в Европейския съюз, запазва военен неутралитет, но през 2006 г. се присъедини към програмата на НАТО „Партньорство за мир“. През 2015 г. страната подписа Индивидуален план за действие за партньорство, което представлява най-високото ниво на сътрудничество за държави, които не се стремят към пълноправно членство в алианса.
През последния месец Сърбия сключи важна сделка с френската Dassault Aviation за закупуването на 12 нови бойни самолета Rafale, което е сигнал за отдалечаване от Русия, която традиционно е доставяла оръжия на Сърбия. Хърватия също закупи 12 бойни самолета Rafale, като шест от тях вече са доставени.
Двете съседни страни, които поддържат напрегнати отношения след разпадането на Югославия през 90-те години, са в процес на модернизация на сво
ите въоръжени сили, включително закупуване на модерни хеликоптери и оръжия. Някои експерти разглеждат този процес като надпревара във въоръжаването между двете държави. Въпреки това, решението на Сърбия за възстановяване на задължителната военна служба и сключването на нови военни сделки подчертават усилията на страната да укрепи своята отбранителна способност и да засили регионалната си роля в Балканите.
Източник: reuters.com
Превод и редакция: otupor.com
Още новини четете в категория Новини