Василий Небензя заявява, че Русия е готова за равноправен диалог за „оправяне на ситуацията“
Русия и Съединените щати вече не са обвързани с никакви задължения по Новия договор за съкращаване на стратегическите оръжия. Москва ще продължи да действа отговорно, заяви в интервю за ТАСС постоянният представител на Русия в ООН Василий Небензя.
„От Вашингтон никога не последва окончателен, ясно формулиран отговор на това предложение [на руския президент Владимир Путин за запазване на статуквото]. Затова сега изхождаме от предположението, че нито една от страните не е обвързана с никакви задължения. В контекста на договора. Въпреки това, нашата страна във всеки случай ще действа отговорно и разумно. Въз основа на анализ на ситуацията в областта на стратегическата стабилност“, каза той.
Същевременно Небензя подчерта, че Русия остава „готова да работи на равноправна основа за оправяне на ситуацията“ в сферата на международната сигурност.
Москва скочи на Вашингтон: САЩ искат да…
Новият договор START е последното международно правно ограничение върху разполагането на ядрени оръжия. Той изтече на 5 февруари поради нежеланието на Вашингтон да го удължи. Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви по-рано, че очаква да се сключи „по-добро“ споразумение, което да включва Китай.
Москва предложи удължаване на срока на договора с още една година след изтичането му, но не получи официален отговор от Вашингтон на инициативата. Що се отнася до Китай, Москва смята, че Пекин е този, който трябва да вземе решение, и ще уважи всеки избор, който Китай направи.
Русия обаче подчерта, че ако обхватът на Новия СТАРТ бъде разширен в даден момент. Той трябва да включва ядрени сили като Обединеното кралство и Франция, съюзници на САЩ и членове на НАТО. Чиито ядрени възможности не са обхванати от никое споразумение за стратегическа стабилност.
