Нов военен коридор в Източна Европа: НАТО и ЕС ще строят „Дунав мост“ 3

Нов военен коридор в Източна Европа: НАТО и ЕС ще строят "Дунав мост" 3

НАТО и Европейският съюз планират да включат фериботната връзка Русе-Гюргево в така наречения „военен Шенген“ и да изградят трети мост над река Дунав край Русе.

Тези проекти ще станат ключова част от бързия военен коридор „Юг-Север“, свързващ Гърция, България и Румъния. Това стана ясно от изявление на служебния министър на отбраната Атанас Запрянов в отговор на парламентарен въпрос.

Новата инфраструктура ще бъде проектирана с двойно предназначение – както за военни, така и за граждански нужди. Според министъра, България е поела ангажимент за приоритетното изграждане на обекти по трасето на „Юг-Север“ и за включването им в европейски проекти за финансиране през следващия програмен период.

Значение на военната мобилност

Военната мобилност е сред основните инициативи на партньорството между ЕС и НАТО. Целта е да се осигури бързо придвижване на военни сили и техника както в мирно време, така и при възникване на конфликти. Тези коридори ще позволят бърза реакция и подкрепа за България от страна на НАТО и ЕС в случай на военно нападение.

Фериботната линия Русе-Гюргево вече е стратегически важна за свързване на Гърция, Турция, България и Румъния. Тя служи като основна алтернатива на бъдещия трети мост на Дунав, който също ще бъде ключова част от коридора „Юг-Север“.

Финансиране и международна подкрепа

Финансирането на транспортна инфраструктура с двойно предназначение се осъществява чрез европейски програми. Общата сума, отделена за подобни проекти, възлиза на 1,69 млрд. евро. За страните от ЕС, които попадат в кохезионната политика, като България, финансирането може да достигне до 85%.

Министър Запрянов заяви, че въпросът за тези коридори е бил повдигнат както на заседания на Европейския съвет на министрите на отбраната, така и в рамките на Букурещката деветка (Б9) – регионален формат за диалог и консултации по въпросите на сигурността. Б9 обединява страните от Източния фланг на НАТО: България, Румъния, Полша, Чехия, Унгария, Словакия, Литва, Латвия и Естония.

Стратегическа стойност

„Значението на тези коридори за сигурността на България е изключително важно, особено в контекста на настоящата геополитическа ситуация,“ подчертават военните.

Те допълват, че с изграждането на Дунав мост 3 и развитието на фериботната връзка страната ще укрепи своето стратегическо положение в рамките на НАТО и ЕС.

 

Източник: 24 часа

Още новини четете в категория Новини

Не пропускайте – последвайте ни в Google News