Нелегални мигранти от Ирак публикуваха видео, показващо как преминават необезпокоявано турско-българската граница (ВИДЕО)
Публикации в социалните мрежи насочват мигранти към неохраняеми участъци на българската граница.
Нелегални мигранти от Ирак заснеха видео, в което документират необезпокояваното преминаване на турско-българската граница, пише Флагман. В кадрите, качени на 26 октомври 2024 г., мигранти показват как прекосяват оградата, като в някои моменти се използват клещи за рязане. Видеото е качено в иракски профил, посветен на миграционните маршрути, който насърчава иракски граждани да предприемат подобни стъпки.
Профил за незаконна „реклама“ на емиграция
Профилът „Емиграция с Абу Саба ал-Ираки“ в социалните мрежи публикува подробни насоки за преминаване през границите на различни европейски държави, като България и Турция, с множество видеоклипове, показващи успешни преминавания. Профилът се явява като „рекламна“ платформа за хора, които искат да влязат незаконно в ЕС.
Организирани групи и предизвикателствата пред граничната охрана
Видеоматериалите разкриват внимателно организирани групи от мигранти, оборудвани с инструменти и тактики за незабележимо преминаване. В клиповете няма никакви следи от гранична охрана, а коментарите на участниците посочват проблемите с поддръжката на защитните съоръжения, което се потвърждава и от МВР. Още през януари 2024 г. служители на МВР съобщават, че оградата е лесно проходима, а нуждата от укрепване и контрол е належаща.
Активност на неправителствени организации и международни реакции
Италианската неправителствена организация „Колетиво руте Балканико Алто Вичентино“ редовно документира преминавания на мигранти през българската граница. Те твърдят, че помагат на нуждаещи се мигранти край границата, но според българските закони тази дейност се класифицира като съучастие в незаконно преминаване. Това засилва допълнително напрежението около проблема с миграционния натиск и ролята на различни международни организации.
Реакции на ЕС и Шенгенските държави
В отговор на засиления миграционен натиск няколко държави-членки на Шенген, като Франция, Австрия и Германия, върнаха временен граничен контрол, което поставя под въпрос възможностите на България за пълноправно членство в зоната.