Чили заснема Космоса с най-голямата камера в света: 3200 мегапиксела и 2100 нови астероида за 10 часа.
Чилийската обсерватория „Вера К. Рубин“ официално показа първите си изображения на Космоса, заснети с най-голямата цифрова астрономическа камера в света – с резолюция от 3200 мегапиксела. Това е технологичен пробив, който обещава да трансформира нашето разбиране за Вселената – от проследяване на астероиди до изследване на тъмната материя.
Разположен в пустинята Атакама, на хълма Пачон, новият телескоп с диаметър 8.4 метра е снабден с мощна система за обработка на данни и всяка нощ ще прави над 1000 изображения на южното небе. За първите си 10 часа работа, системата вече е открила над 2100 нови астероида, фокусирайки се само върху малка част от видимото небе.
„Ще ви дам милион звезди, дори милиард. Това е новата реалност в астрономията“, казва Уилям О’Мълан, ръководител на проекти по данни в обсерваторията.
Името на обсерваторията отдава почит на астрономката Вера Рубин, пионер в доказването на съществуването на тъмната материя. Проектът цели не просто наблюдение, а бърза обработка и анализ на гигантски обеми информация. Очаква се телескопът да изпраща сигнален поток, еквивалентен на получаването на 83 000 имейла всяка нощ – което ще изисква мащабно използване на изкуствен интелект за анализ.
„Изкуственият интелект ще е от ключово значение – никой човек не може да обработи такъв обем информация сам“, допълва астрофизикът Франсиско Фостър.
Благодарение на уникалния микроклимат и изключително тъмното небе на пустинята Атакама, Чили се утвърждава като световен лидер в астрономическите изследвания.
Източник: reuters.com
Превод и редакция: otupor.com
Още новини четете в категория Новини
