МОСВ: Петролният разлив край Керченския проток няма да засегне Българското Черноморие
Щетите за околната среда ще бъдат сериозни, но замърсяването ще се задържи основно в района на Керченския пролив и Азовско море.
Министерството на околната среда и водите (МОСВ) съобщи, че не се наблюдават изменения в обстановката, предизвикана от петролния разлив край Керченския проток. По предварителни прогнози Българското Черноморие няма да бъде засегнато.
Според данните от Центъра за интегрирано управление и мониторинг на бреговата зона на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“, сателитни изображения на засегнатия район не са налични поради плътна облачност. Симулациите на разпространението на замърсяването показват, че морските течения в района ще задържат петрола в Керченския пролив, като част от замърсяването може да достигне Азовско море.
Анализът на НИМХ потвърждава тази прогноза. Симулации показват, че при най-лош сценарий, дори и при изтичане на петрол южно от Керченския пролив, няма да има разпространение на замърсителя към западната част на Черно море в първите 24 часа. С течение на времето петролът ще претърпи физикохимични изменения (деградация), което ще доведе до потъването му.
Доц. Николай Вълчев от БАН добавя, че преобладаващият пренос на течения в Черно море е на североизток със скорост около 60 см/с. Вятърът, който засилва теченията, се очаква да отслабне на 19 декември, което ще забави разпространението на замърсителя.
Според последната информация от независими източници, мазутът е достигнал черноморския курорт Анапа в Краснодарска област.
В заключение, въпреки сериозните щети за околната среда в засегнатия район, експертите са категорични, че Българското Черноморие не е в опасност от петролния разлив.
Източник/Снимка: moew.government.bg
Още новини четете в категория Новини