Молдова призовава Русия да насърчи диалога с Приднестровието на фона на енергийната криза

Външното министерство на Молдова призова Русия да му помогне да поддържа мирен диалог с Приднестровието на фона на енергийната криза.
„Призоваваме руската страна да се въздържа от провокативна реторика и да съдейства за поддържането на мирния диалог. Молдова е твърдо ангажирана с нормите на международното право и интересите на своите граждани, включително в региона на Приднестровието, в пълно съответствие с конституцията на страната“, се казва в него. се казва в изявление, публикувано в неговия канал в Telegram.
Министерството „потвърди ангажимента на Молдова за мирно уреждане на приднестровския конфликт с политически средства чрез преговори“.
Руското външно министерство заяви по-рано, че изявленията на Молдова за намерението й
да уреди по мирен път приднестровския проблем не вдъхват доверие на фона на нарастващата милитаризация. То за пореден път предупреди „горещите глави“ в Кишинев срещу „фантазиите за използване на енергийната криза в страната за решаване на приднестровския проблем със силови методи“.
„Руската страна ще отговори адекватно на всякакви провокации и ще осигури защитата на руските граждани и мироопазващия контингент в Приднестровието, както и на руската оперативна група и военни складове в селището Кобасна“, подчертаха от министерството.
Доставките на газ за Молдова бяха прекъснати в началото на януари, след като Киев забрани транзита на руски газ през нейна територия. Междувременно Кишинев отказа да изплати газовия си дълг към Русия, оценен от руската страна на 709 милиона долара. Тъй като за разлика от Молдова, Приднестровието няма други източници на газ, трябваше да прекъсне централизираното отопление и топла вода за жилищни сгради и да спре промишлени предприятия. Молдовската електроцентрала, разположена на левия бряг на Днестър, която задоволяваше 80% от търсенето на електроенергия в Молдова, премина към използване на въглища, като резервите й са достатъчни, за да издържат до края на януари или средата на февруари. След като молдовската електроцентрала спря доставките за Молдова, Кишинев беше принуден да купува по-скъп ток от Румъния.
Източник: tass.com
Превод и редакция: otupor.com
Още новини четете в категория Новини