В обръщението си към френския военен персонал преди Националния празник (14 юли) президентът Еманюел Макрон каза, че Франция ще продължи да подкрепя Украйна, без да влиза в състояние на война с Русия.
„Ще продължим да подкрепяме Украйна <…> и да изпълняваме задълженията си, без да търсим ескалация и без да влизаме в състояние на война с Русия, защото никога не сме били в такова“, каза държавният глава. Обръщението му бе излъчено от пресслужбата на Елисейския дворец.
Според Макрон „сигурността в Европа е заложена на карта“. Френските военни знаят колко важен е балансът на силите, така че човек трябва да разбере „решимостта (на френското ръководство) да не позволи на Русия да спечели войната“, продължи Макрон.
Той подчерта важната роля на френската армия в обучението на украински войници и офицери. „Ние наистина ще продължим да оборудваме украинците, за да могат да се защитават толкова дълго, колкото е необходимо“, каза той.
„Благодарение на два закона за планиране на отбраната ние удвоихме бюджета за отбрана [за периода] до 2030 г. <…> Ускоряването на събитията и нарастващите заплахи означават, че са необходими нови корекции. Ето защо ви моля да да продължим да анализираме последствията от войната такава, каквато ще бъде утре, а не както си я представяхме вчера, и да подготвим корекция на военното планиране за 2025 г.“, каза Макрон.
Източник: ТАСС
Превод и редакция: otupor.com
Още новини четете в категория Новини
