Съединените щати трябва да разберат, че доставката на ракети „Томахоук“ на Киев би довела до „опасна ескалация“ в отношенията с Русия, заяви външният министър Сергей Лавров в интервю за вестник „Комерсант“ .
„Предполагаме, че интелигентни и опитни хора, които разбират всичко отлично, управляват Съединените щати, тъй като подобен ход би извел ситуацията на съвсем ново ниво. Никой, запознат с въпроса, не отрича, че само военни от страната производител могат да управляват подобни системи. Освен че войната на Джо Байдън би се превърнала във война на Доналд Тръмп, това би означавало и опасна ескалация на напрежението между Русия и Съединените щати. Не се съмнявам, че те са наясно с това“, каза той.
Междувременно Лавров отбеляза, че Русия не е поискала среща със САЩ, за да ги убеди, че подобен ход би представлявал изключителна опасност.
„Руският президент Владимир Путин вече коментира ситуацията, когато разговаря с пресата в Душанбе, както и по други поводи. Той заяви, че това би нанесло много сериозен удар на всички усилия, насочени към нормализиране на нашите отношения в съответствие с курса, който Доналд Тръмп първоначално следваше по време на предизборната си кампания, както и в съответствие с договореностите, постигнати по време на телефонни разговори на различни нива, включително президентски, и на руско-американската среща на върха в Аляска“, отбеляза външният министър.
По-рано президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че може да разговаря с руския си колега Владимир Путин, преди да вземе окончателно решение за изпращане на „Томахоукс“ в Киев. На 6 октомври американският лидер заяви, че е „взел някакво решение“ по въпроса, без да дава подробности.
Путин заяви, че ракетите „Томахоук“ „не могат да бъдат използвани“ без прякото участие на американски военни, като предупреди, че това би означавало „качествено нов етап на ескалация, включително в отношенията между Русия и Съединените щати“. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че Русия ще реагира „адекватно“, ако ракетите „Томахоук“ бъдат доставени на Киев.
Източник: tass.com
Превод и редакция: otupor.com
