Камелия Нейкова: От самото начало на образуването на делото, ЦИК оказва пълно съдействие на Конституционния съд

Камелия Нейкова: От самото начало на образуването на делото, ЦИК оказва пълно съдействие на Конституционния съд

От първоначалното образуване на делото, Централната избирателна комисия работи в тясно сътрудничество с Конституционния съд и изпълнителя „Информационно обслужване“ за точността и прозрачността на преизчисленията.

От самото начало на образуването на делото, Централната избирателна комисия (ЦИК) оказва пълно съдействие на Конституционния съд (КС) във връзка със задачите, поставени към ЦИК. Това бе заявено от председателката на ЦИК, Камелия Нейкова, по време на изслушване в парламента относно образуваното от КС дело за преизчисления и оспорване на законността на изборите за народни представители в 51‑вото Народно събрание.

На 26 февруари Конституционният съд с решение и приложени 2204 протоколи възложи на ЦИК да установи на национално ниво общия брой на бюлетините – както хартиени, така и от машинно гласуване – като същевременно да се пресметнат броят на недействителните и действителните гласове, разпределението им за отделните кандидати, както и броят на гласовете „не подкрепям никого“. Решението също така възлага проверка дали резултатите от гласуването биха могли да доведат до промени в персоналния състав на 51‑вото Народно събрание, като се обръща специално внимание на секции, извън страната, където има несъответствия между данните на техническите носители и хартиените протоколи.

Веднага след издаването на решението, на следващия ден ЦИК изпрати копие от определението на „Информационно обслужване“ (ИК „ИО“) и указа спешно да бъде уведомена комисията за техническото обезпечаване и определения срок за изпълнение. По-късно, на 4 март, след потвърждение от ИО за наличието на техническите възможности, ЦИК възложи въвеждането на данните от протоколите в модул към системата за гласуване. Този процес включва повторно въвеждане от различен екип с цел проверка на коректността на първоначалното въвеждане.

На 6 март ИО изпрати писмо, в което посочи възможни технически грешки при изготвянето на предоставените материали – например, установени секции с нулеви резултати за всички партии и дублирани секции.

ЦИК незабавно изпрати тези въпроси на КС и отбеляза, че има разминаване както в данните на флашката, така и в хартиения носител. В отговор, на 7 март КС изпрати указания, в които се посочи, че в някои избирателни секции липсват бюлетини, което е довело до нулеви резултати, и бе предоставена нова флашка за използване.

След това, на 10 март ЦИК получи информация от ИО, че поради необходимостта от инсталиране на нов сървър и допълнителни настройки, въвеждането на данните ще бъде рестартирано. Ако документите от КС бъдат предадени не по-късно от 12 март, ИО ще успее да въведе данните и да спази сроковете. В резултат, ЦИК даде указание на ИО да завърши въвеждането на данните до 9 часа на 12 март.

Цялостният процес, документиран с множество писма и технически проверки, подчертава ангажимента на ЦИК за пълна прозрачност и коректност в изпълнението на възложените задачи от Конституционния съд, като същевременно се гарантира, че дейностите се извършват според установените срокове и технически стандарти.

Източник: dnes.bg

Още новини четете в категория Новини

Не пропускайте – последвайте ни в Google News