Южнокорейската прокуратура иска забрана за пътуване на десет висши военни

Южнокорейската прокуратура иска забрана за пътуване на десет висши военни Южнокорейската прокуратура иска забрана за пътуване на десет висши военни

Южнокорейската прокуратура разследва десет висши офицери, докато президентът Юн Сук Йол е изправен пред импийчмънт за обявяване на военно положение.

Южнокорейската прокуратура поиска налагане на забрана за пътуване на десет висши военни, включително началника на Генералния щаб Парк Ан-су и други високопоставени офицери. Прокуратурата е внесла искане до Министерството на правосъдието за въвеждане на тази мярка.

Сред засегнатите са ръководители на армейски части, участващи в прилагането на военното положение, обявено на 3 декември от президента Юн Сук Йол. Това бе първият случай на военно положение в Южна Корея от 45 години, но мярката бе отменена само шест часа по-късно след остри критики.

На 4 декември опозицията започна процедура по импийчмънт срещу президента, обвинявайки го в нарушаване на конституцията. Гласуването за импийчмънт е насрочено за 7 декември, като опозицията е внесла петиция, подкрепена от 191 депутати.

Президентът Юн е изправен пред значителен политически натиск, докато управляващата партия с 108 места в парламента се опитва да защити неговите действия. За импийчмънт обаче са необходими 200 гласа от общо 300 в парламента.

Текущите събития подчертават дълбоките политически разделения в страната и потенциалните последствия както за военното командване, така и за политическата стабилност в Южна Корея.

Източник: tass.com

Превод и редакция: otupor.com

Още новини четете в категория Новини

Не пропускайте – последвайте ни в Google News

АБОНИРАЙТЕ СЕ Вход