Израел ще запази буферната зона в Газа въпреки застоя в преговорите за примирие

Продължаващите бойни действия предизвикват сериозна хуманитарна криза, докато политическото решение остава далечна перспектива.
Израел ще запази създадените буферни зони в Ивицата Газа, независимо от потенциално споразумение за прекратяване на военните действия, обяви министърът на отбраната Йоав Кац. Това заявление идва на фона на буксуващи усилия за постигане на траен мир, посредничени от Египет и други страни.
От възобновяването на операцията през март, израелските сили са изградили широка „зона за сигурност“, която навлиза дълбоко в територията на Газа. Над два милиона палестинци са изтласкани към все по-малки райони в южната част на анклава и по крайбрежието. Според Кац, „десетки проценти“ от Газа вече попадат в обхвата на тази зона. Той подчерта, че Израелските сили ще останат в тези буферни територии с цел осигуряване на защита на граничните общности, подобно на практиката по границите с Ливан и Сирия.
В южната част на Газа израелската армия е установила контрол върху приблизително 20% от територията, включително стратегическия граничен град Рафа и „коридора Мораг“ – сухопътен маршрут, който свързва източната част на анклава с Средиземно море между Рафа и Хан Юнис. Подобни зони вече съществуват и в централната част на Газа, както и в района Шеджая, източно от град Газа.
Израелската страна съобщава, че по време на операцията са елиминирани стотици бойци на Хамас, включително висши командири. Въпреки това действията предизвикаха сериозни опасения сред международната общност, включително ООН и редица европейски държави.
Според данни на OCHA, хуманитарната агенция на ООН, над 400 000 палестинци са били принудени да напуснат домовете си от 18 март насам, когато военните действия бяха възобновени.
Над 1 600 души са загинали вследствие на въздушни удари, според същите източници.
Международни хуманитарни организации, като „Лекари без граници“ (MSF), описват ситуацията в Газа като „масов гроб“, в който хуманитарната помощ достига изключително трудно. „Свидетели сме в реално време на унищожаването и принудителното разселване на цялото население на Газа“, заяви Аманде Базероле, координатор на MSF за извънредни ситуации.
Министър Кац също така обяви, че Израел изгражда инфраструктура, която в бъдеще ще позволи доставката на помощи чрез цивилни компании. Въпреки това, блокадата върху хуманитарните доставки ще остане в сила засега. Израелският план включва и възможност за доброволно излизане от анклава на палестински граждани, но остава неясно кои страни биха ги приели.
В същото време Хамас настоява, че разоръжаването е „червена линия“, която няма да бъде прекрачена. Групировката подчертава, че всяко устойчиво примирие трябва да включва изтегляне на израелските сили, вдигане на блокадата и започване на възстановяването на разрушената инфраструктура. Според тях всяко примирие без тези гаранции би било „политически капан“.
Въпреки спекулациите в медиите относно евентуална сделка за размяна на някои от 59-те израелски заложници срещу палестински затворници, израелски официални лица заявиха, че реален напредък в преговорите липсва. Засиленият военен натиск, според тях, цели да принуди Хамас към отстъпки.
Междувременно в Израел продължават протестите на граждани, които настояват за споразумение и безопасното завръщане на заложниците.
Конфликтът започна след атаката на Хамас срещу южен Израел през октомври 2023 г., при която загинаха 1200 души, а 251 бяха взети за заложници. Оттогава офанзивата е довела до смъртта на над 51 000 палестинци, по данни на местните здравни власти, както и до разрушения в огромни части от Газа. Повечето от жителите са били принудени да се преселват многократно.
Палестинските здравни власти съобщиха, че при последните въздушни удари са загинали 10 души, включително известната писателка и фотографка Фатема Хасуна, която документира конфликта. В друг инцидент са убити още трима души. Министерството на здравеопазването в Газа сигнализира, че липсата на гориво, медикаменти и храна вследствие на блокадата сериозно застрашава функционирането на малкото останали болници. „Стотици пациенти и ранени са лишени от основни медикаменти, а страданията им се задълбочават“, се казва в изявление на министерството.
Източник: politico.eu
Превод и редакция: otupor.com
Още новини четете в категория Новини