Финландия разследва руския танкер „Eagle S“ за следи от влачена котва в Балтийско море, свързани с повредата на кабела „Estlink-2“
Подозренията се засилват след откриването на следи от влачена котва, което доведе до щети на ключов електропреносен кабел между Финландия и Естония.
Финландските власти откриха следи от влачене на котва на морското дъно в Балтийско море, свързани с руския танкер Eagle S. Това разследване, което се провежда след повредата на електропреносния кабел Estlink-2 и няколко комуникационни кабела, подчертава нарастващите опасения за умишлен саботаж в региона. Кабелът Estlink-2, който осигурява енергийна връзка между Финландия и Естония, беше скъсан на 25 декември, като щетите бяха частично приписани на танкера.
Следи и разследване
Главният следовател на финландската полиция Сами Пайла заяви, че следите от влачене на котва се простират на близо 100 километра. Подводните изследвания установиха, че тези следи съвпадат с маневрите на Eagle S, който беше конфискуван и задържан за разследване. Властите са повдигнали обвинения за утежнена намеса в телекомуникациите, вандализъм и нормативни нарушения.
„Идентифицирането на следите е ключова стъпка, но остава да се изясни дали действията са били умишлени или резултат от небрежност,“ отбеляза Пайла. Eagle S, плаващ под флага на островите Кук, е описан като част от „сенчестия флот“ на Русия – група остарели танкери, използвани за избягване на западните санкции срещу Москва.
Международна реакция
Ръководителят на външната политика на ЕС Кая Калас заяви, че инцидентът е част от нарастваща тенденция на саботажи, насочени към цифровата и енергийната инфраструктура на Европа. Калас предупреди, че ЕС ще предприеме по-строги мерки за защита срещу заплахите, произлизащи от руски кораби.
„Руският флот в сянка не само заплашва околната среда, но и служи за финансиране на военните усилия на Русия. Тези кораби вече са заподозрени и в саботаж,“ заяви Калас.
НАТО засилва патрулите
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте обяви миналата седмица, че алиансът ще засили патрулирането в Балтийско море, за да предотврати бъдещи саботажи. Това решение следва решението на Финландия да се присъедини към НАТО през 2023 г., като реакция на руската агресия в Украйна.
Източник: apnews.com, thetimes.com
Превод и редакция: otupor.com
Още новини четете в категория Новини