Анализ на The Guardian: Израел рискува, залагайки на бомбардировки за принудително примирие с „Хизбула“
Израелската военна кампания срещу „Хизбула“ набира скорост, въпреки сериозните рискове от ескалация на конфликта.
Израел разширява военната си операция срещу „Хизбула“, залагайки на рискованата стратегия, че групировката може да бъде принудена да приеме прекратяване на огъня чрез интензивни бомбардировки. Тази ескалация се разгръща, докато битките в Газа продължават, като Израел атакува цели в Южен Ливан с интензивна въздушна кампания. Само в понеделник, според данни, израелските военновъздушни сили са хвърлили 2000 бомби за 24 часа, което доведе до над 558 жертви и хиляди разселени хора.
Израелският военен командир Херци Халеви обеща да ускори офанзивните действия, което показва, че военните сили на страната са решени да поддържат инициативата. В същото време „Хизбула“ отговаря с ракетни и безпилотни атаки срещу северни райони на Израел, включително удари по градове като Хайфа. Групировката използва ракети с малък обсег като Фади-1 и Фади-2, които макар и не особено точни, носят сериозен експлозивен товар, увеличавайки риска за израелското население.
Според военни анализатори, Израел има военно превъзходство, но „Хизбула“ все още успява да поддържа заплаха срещу северните части на Израел, което затруднява завръщането на разселените израелци в техните домове.
Конфликтът с „Хизбула“: Заплаха за по-широка регионална ескалация
Един от ключовите въпроси пред Израел е дали да предприеме сухопътна инвазия в Южен Ливан, където „Хизбула“ е изградил сложна мрежа от тунели и разполага с над 30 000 бойци. Ескалацията на конфликта рискува да включи и други регионални сили, като проиранските милиции в Сирия и Ирак, а също и самият Иран, въпреки че Техеран избягва пряка конфронтация с Израел досега.
Израел продължава да се прицелва в ракетните изстрелвания от Южен Ливан, но според анализи „Хизбула“ има още десетки хиляди ракети в резерв. Дори и със силната си противовъздушна отбрана, Израел е изправен пред реален риск за цивилното си население при евентуален мащабен ракетен обстрел.
Липсата на дипломатически прогрес води до по-голяма ескалация
Дипломатическите усилия за прекратяване на конфликта в Газа, водени от САЩ, Катар и Египет, не успяха да доведат до резултати, а конфликтът между Израел и „Хизбула“ се усложнява. Израел вярва, че чрез интензивни военни действия може да принуди Хизбула да капитулира, докато групировката разчита на това, че ще продължи да бъде заплаха за северната част на Израел.
Ескалацията на напрежението между двете страни представлява сериозен риск за по-широка регионална война, която би имала тежки последствия както за Ливан, така и за Израел.
Източник: theguardian.com
Превод и редакция: otupor.com
Още новини четете в категория Новини