“Алтернатива за Германия” превзема Източна Германия
Миграционната политика и отношението към войната в Украйна са основните теми за избирателите в източногерманските провинции Тюрингия и Саксония, които в неделя гласуваха за регионален парламент.
Вотът може да промени баланса на силите на местно ниво и да се отрази на нагласите към германските партии и на национално ниво. Увеличаващата се подкрепа за десните партии притеснява канцлера Олаф Шолц само година преди парламентарния вот, отбелязва ДПА.
Близо 3 милиона и 300 хиляди имат право на глас в Саксония, където се очакваше ожесточена битка между “Алтернатива за Германия” и християндемократите на министър-председателя Михаел Кречмер. Според последните проучвания двете партии са с изравнена подкрепа.
Трета политическа сила пък се очертава да бъде най-новата партия в Германия, левият популистки “Съюз Сара Вагекнехт”, за която се очаква да гласуват около 12 на сто от избирателите. Социалдемократите на канцлера Олаф Шолц и Зелените на вицеканцлера Роберт Хабек имат едва около 7 процента подкрепа, а третият коалиционен партньор – либералите – вероятно няма да влезе в местния парламент в Дрезден.
Патова ситуация се очертава и в съседната провинция Тюрингия, където изборната победа вероятно ще бъде за “Алтернатива за Германия”, на която социолозите отреждат 30 процента, но едва ли националистите ще успеят да намерят партньори за управляваща коалиция.
Не е изключено социалистите от “Съюз Сара Вагенкнехт”, които в Тюрингия вероятно ще постигнат дори по-добър резултат от Саксония, да влязат във властта, но с цената на огромен компромис, тъй като Сара Вагенкнехт се обявява категорично срещу подкрепата за Украйна и решението за разполагане на американски ракети с далечен обсег в Германия.
Списание “Политико” пише по повод изборите, че Владимир Путин може да е разстроен от изненадващото нахлуване на Украйна в руския регион Курск миналия месец, но този уикенд той щял да празнува териториални придобивки на запад – по-точно в Източна Германия.
Проруската “Алтернатива за Германия” има големи шансове да завърши на първо място и в трите щата, а с нарастването на наскоро сформирания ляв алианс на Сахра Вагенкнехт, Москва ще възстанови силната си опора в широка част от бившата Източна Германия, регион, в който тя доминираше по време на Студената война, отбелязва “Политико”.
Фактът, че дори висшите източногермански политици са готови да се преклонят пред Путин, подчертава степента, до която руските наративи са се наложили в региона, пише изданието.
Според “Политико” дори повечето германци на Изток да нямат илюзии относно Владимир Путин, то населението все още не е преодоляло десетилетията антизападна пропаганда. За мнозина Москва не е по-лоша от Вашингтон, когото редица политици обвиняват, че работи зад кулисите, за да преследва собствените си цели в Украйна.
“САЩ са суперсила в упадък, която се бори да запази глобалната си хегемония”, изтъкна миналия месец Сахра Вагенкнехт, лидерката на едноименния консервативен ляв алианс.
“Нуждаем се от европейски мирен ред, който включва Русия”, заяви неотдавна Бодо Рамелов, настоящият премиер на Тюрингия и един от най-критичните гласове към Русия в левицата.
Много високопоставени фигури от “Алтернатива за Германия” не крият афинитета си към Владимир Путин. Бьорн Хьоке, лидерът на “АзГ” в Тюрингия, когото мнозина смятат за духовен кръстник на партията, каза, че ако някога стане канцлер на Германия, първото му пътуване ще бъде до Москва.
Преди отношенията между Москва и Берлин да се влошат, Путин беше чест посетител в Германия – включително в Дрезден, където е живял през 80-те години на миналия век, отбелязва “Политико”.
Още новини четете в категория Новини