АПИ призовава шофьорите, които предстои да пътуват през високопланинските райони в следващите дни, да предприемат пътуване единствено с автомобили, подготвени за зимни условия. Според прогнозите дъждът в тези райони ще премине в сняг.
Областните пътни управления следят метеорологичната обстановка и са в готовност да реагират при промяна на времето. Екипите планират бързо прилагане на превантивни действия и снегопочистване, за да се гарантира проходимостта на пътищата.
АПИ съобщава, че приоритетно ще бъдат обработвани автомагистралите, най-натоварените отсечки от първокласната и второкласната пътна мрежа, както и ключовите проходи, които осигуряват връзката между Северна и Южна България. Целта е да се предотвратят задръствания и да се осигури безопасно придвижване при влошени условия.
Кметът на Варна Благомир Коцев излезе от ареста
От Агенцията напомнят, че шофьорите трябва да се движат с повишено внимание, да адаптират скоростта към пътната обстановка и да спазват дистанция. Не се препоръчват резки маневри, както и изпреварване на снегопочистващата техника, тъй като това затруднява работата ѝ и увеличава риска от инциденти.
Изтъква се, че неподготвени автомобили често блокират движението и възпрепятстват както останалите водачи, така и работата на специализираните екипи.
