Украйна укрепва своите ВВС с нови доставки на бойни самолети, включително F-16 и Mirage 2000, благодарение на подкрепата на Франция и Холандия.
Украйна получи ново попълнение в своите ВВС с доставката на поредните изтребители F-16 от Холандия, съобщи министърът на отбраната на Украйна Рустем Умеров. В официално съобщение в канала на Министерството на отбраната в Telegram, Умеров потвърди, че страната е получила първите френски Mirage 2000 и допълнителни F-16 от Кралство Нидерландия, като благодари на правителствата на Франция и Холандия за подкрепата.
Макар и да не уточни конкретния брой на самолетите, Умеров изрази благодарността на Киев за доставките, които ще усилят въздушните сили на страната.
През август миналата година, The Times съобщи, че Украйна е получила първите шест изтребителя F-16 от Холандия, а през октомври Министерството на отбраната на Холандия потвърди първоначалната доставка. Холандия се е ангажирала да изпрати общо 24 изтребителя в Украйна, въпреки предупрежденията на генерал Онно Айхелсхайм през ноември 2024 г., че прекомерното количество самолети може да доведе до недостиг на квалифициран персонал за тяхното обслужване.
От друга страна, говорителят на руското външно министерство Мария Захарова заяви, че чуждестранните бойни самолети няма да се окажат решаващ фактор в хода на конфликта и ще бъдат неутрализирани от руските въоръжени сили.
Източник: tass.com
Превод и редакция: otupor.com
Още новини четете в категория Новини
