Трима мигранти са били открити мъртви в Странджа, в групата е имало още деца, които са изчезнали
Трите жертви, открити премръзнали в Странджа, са непълнолетни момчета на възраст между 15 и 17 години от Египет, съобщи Диана Димова от фондация „Мисия Криле“.
Те са част от група непридружени деца, които, според организацията, са били водени от каналджии през опасен маршрут.
На 27 декември организацията е получила сигнал за бедстващо момче в снежна и ветровита обстановка. В рамките на няколко часа са подадени шест сигнала на телефон 112, но няма данни за адекватна реакция от страна на властите.
„Получихме видео, в което детето беше в полусъзнание, но дежурният оператор твърдеше, че сигналите се насочват към граничните патрули. Реакция обаче не последва,“ разказва Димова.
Гранична полиция съобщава за три сигнала на 28 и 29 декември, подадени от спасителни екипи, които са открили телата. Според фондацията, това разминаване в информацията повдига въпроси за липсата на своевременна реакция на подадените сигнали от 27 декември.
„Вероятно децата са били изоставени от каналджиите, когато са изпаднали в критично състояние,“ смята Димова. Тя призовава за задълбочено разследване, за да бъдат заловени виновниците за поставянето на младежите в животозастрашаваща ситуация.
Спасителните екипи са срещнали трудности да достигнат до бедстващите, а българските власти не са оказали съдействие.
„Въпреки че предоставихме видеа и цялата необходима информация, спасителните екипи не само не получиха подкрепа, но и бяха възпрепятствани,“ допълва Димова.
Едно от момчетата вече е идентифицирано. То е родено през 2009 година, като информацията е потвърдена от египетския консул в България. Очаква се пристигането на семейства от Египет, които са изгубили връзка със своите деца, за да помогнат в разследването.
„Никой от българските власти не се е свързал с нас, за да координираме действия по случая,“ заявява Димова. Тя подчертава, че организацията разполага с ключова информация и често подпомага разследвания, свързани с търсещи закрила и бежанци.
„Каналджийството е мафиотски бизнес за милиарди, който застрашава човешки животи. Необходимо е по-строго преследване и адекватни действия за прекратяване на тази опасна дейност,“ заключва Димова.
Още новини четете в категория Новини