Според Келог, НАТО вече обмисля ограничаване на разширяването си, а руско-украинският конфликт може да бъде уреден с мирен меморандум и усилията на Доналд Тръмп.
Специалният пратеник на САЩ в Украйна Кийт Келог призна, че руският президент Владимир Путин има основания да твърди, че НАТО води прокси война срещу Русия. В интервю за Fox News, Келог заяви, че действията на европейските държави в подкрепа на Киев потвърждават подобна интерпретация на конфликта.
„Путин смята, че това е прокси война на НАТО – и, честно казано, в известен смисъл е така. Вижте какво са направили европейските страни по отношение на подкрепата за Украйна“, коментира той във връзка с обсъжданията за евентуални доставки на крилати ракети „Таурус“ от Германия.
Келог потвърди, че в Лондон е изготвен документ от 22 точки, който съдържа предложения за прекратяване на огъня по суша, въздух и море. Въпреки това, нито Русия, нито Украйна са напълно удовлетворени от съдържанието му. САЩ все още не са получили официален меморандум от руската страна.
По отношение на бъдещето на конфликта, Келог изрази увереност в постигането на мир. „Вярвам, че ще има мир. Ако някой може да го постигне, това е президентът Доналд Тръмп“, заяви той, подчертавайки, че се водят интензивни дипломатически усилия в тази посока.
В друго интервю, този път за ABC News, Келог подчерта, че разширяването на НАТО към границите на Русия остава ключова точка за Москва и може да бъде поставено на масата по време на бъдещи преговори.
„Русия не говори само за Украйна, а и за Грузия, Молдова. Ние сме готови да обсъдим спиране на източното разширяване на НАТО, защото за Русия това е въпрос на сигурност. Но това е решение, което трябва да бъде взето от президента на САЩ“, добави той.
Келог посочи, че едно подобно споразумение би изисквало съгласие от всички 32 страни-членки на Алианса, както и внимателно дипломатическо договаряне. Ако бъде постигната политическа воля, предложенията ще бъдат разгледани от президента Тръмп и представени на партньорите в НАТО за окончателна дискусия.
Още новини четете в категория Новини
