Сирийската партия Баас замрази дейността си след падането на режима на Асад
Партията, управлявала Сирия повече от шест десетилетия, се оттегля от политическата сцена, докато новите власти в страната насърчават предаването на оръжия и помирение.
Няколко дни след като бунтовническите сили в Сирия свалиха от власт президента Башар Асад, неговата управляваща партия Баас обяви замразяване на дейността си, отбелязвайки драстична промяна за политическата организация, управлявала страната повече от шест десетилетия.
Падането на партия Баас и новите реалности в Сирия
Много членове на ръководството на партията Баас са се укрили, а някои са напуснали страната. В символичен жест новите власти в Сирия превърнаха бившата партийна централа в Дамаск в център за регистрация на бивши военни и служители на службите за сигурност, където те предават оръжията си. Зачестяват и призивите за официално разпускане на партията Баас, която управлява Сирия от 1963 г.
Много сирийци, включително и бивши членове на партията, критикуват управлението ѝ, обвинявайки го за корупция и влошени отношения с арабските страни. „Партията не само трябва да бъде разпусната, тя трябва да изчезне“, заяви Мохамед Хюсеин Али, който напусна партията в началото на антиправителствения бунт през 2011 г.
Бъдещето на партията Баас
Според представител на Хаят Тахрир аш Шам (HTS), групата, която ръководи бунтовническата офанзива, все още не е взето решение за бъдещето на партията Баас. Лидерът на HTS Ахмад ал-Шараа заяви, че официални лица, замесени в престъпления срещу сирийския народ, ще бъдат изправени пред правосъдието, което може да засегне и членове на партията.
Партията Баас, основана през 1947 г. с идеята за обединение на арабските държави, стана неразривно свързана със семейство Асад, което пое властта през 1970 г. С течение на годините членството в партията се превърна в необходимост за заемане на държавни и военни постове.
Страхове от чистки и нови възможности
Докато много сирийци не скърбят за падането на партията, някои се опасяват, че новите власти могат да извършат чистка, подобна на дебаасизацията в Ирак след падането на Саддам Хюсеин. Такива действия в миналото доведоха до лишаване от права на определени общности и подпомогнаха възхода на екстремистки групи.
В същото време някои бивши членове на партията като Мохамед Мерхи призовават за реформиране на Баас и вярват, че принципите ѝ могат да бъдат приложени в една демократична Сирия. „Искам да работя за изграждането на нова Сирия“, каза той, след като предаде оръжието си и получи документ, че може да се движи свободно в страната.
Новият ред
С падането на партия Баас Сирия навлиза в нова ера, изпълнена с надежди за политически реформи, но и с опасения за възможни разделения и репресии.
Източник: apnews.com
Превод и редакция: otupor.com
Още новини четете в категория Новини