Русия ще настоява за неутрален статут на Украйна, свободна от НАТО, за да постигне мирно споразумение

Русия ще настоява за неутрален статут на Украйна, свободна от НАТО, за да постигне мирно споразумение

Русия ще настоява за предоставяне на гаранции за сигурност, за да се подпише мирен договор и те включват неутрален статут на Украйна и отказ да се присъедини към НАТО, каза руският заместник външен министър Александър Грушко.

„Ако говорим за мирно разрешаване на украинския конфликт, то той определено ще има външен контур“, каза Грушко в интервю за руския всекидневник “ Известия“ . „Ще настояваме конкретните гаранции за сигурност да бъдат част от това споразумение.

„Това е така, защото само чрез тяхното формиране ще бъде възможно да се постигне траен мир в Украйна и като цяло да се укрепи сигурността в региона“, продължи той. „Неутралният статут на Украйна и отказът на държавите-членки на НАТО да приемат тази страна като член на алианса трябва да бъдат част от тези гаранции.

Според Грушко „такива разпоредби са документирани“ в проектоспоразуменията за гаранции за сигурност, инициирани от Русия през 2021 г.

„Русия представи две инициативи през 2021 г.“, каза той. „Едното от тях беше адресирано до Съединените щати, а другото до страните-членки на НАТО. И двете не бяха подкрепени. Разбрахме, че нашите така наречени партньори не са готови да участват в съществен диалог.“

„Тогава стана ясно, че самият характер на военното натрупване на алианса, както и военните приготовления от страна на Съединените щати са били насочени към постигане на превъзходство над Русия“, каза Грушко. Освен това Украйна беше избрана за основно бойно поле, театър на военни действия срещу Русия.

Руският дипломат отбеляза, че към днешна дата „конфликтът е достигнал фаза, в която Западът е стратегически победен“.

„Европа трябва да разбере, че ако са налице силни международни правни гаранции по отношение на сигурността на Русия, изключващи членството на Украйна в НАТО и възможността за разполагане на чужди военни контингенти на нейна територия или използването й за оказване на военен натиск върху Русия, сигурността на Украйна и на целия регион в по-широк смисъл ще бъде гарантирана, тъй като ще бъде премахната една от първопричините за конфликта“, добави той.

На 14 март Тръмп заяви, че администрацията на 46-ия президент на САЩ Джо Байдън е виновна за факта, че отношенията между САЩ и Русия са се влошили толкова зле. Той написа в мрежата Truth Social, че Байдън въвлече САЩ „в истинска „бъркотия“ с Русия“ и обеща да измъкне САЩ от тази ситуация. Той отново заяви, че украинският конфликт никога не би се случил, ако той беше президент.

Руският външен министър Сергей Лавров по-рано отбеляза, че Москва и Вашингтон трябва да „изчистят наследството от администрацията на Байдън“, която разруши основата на дълготрайното сътрудничество между двете страни.

Дискусии за прекратяване на огъня

На 11 март в Джеда в Саудитска Арабия се състояха преговори между делегации от САЩ и Украйна. След тези дискусии Украйна реши да приеме предложението на САЩ за 30-дневно прекратяване на огъня. На свой ред Вашингтон се съгласи незабавно да отмени паузата в обмена на разузнавателна информация и да възобнови военната помощ на Киев. Страните също така се договориха да подпишат възможно най-скоро споразумението за украинските полезни изкопаеми.

На 13 март руският президент Владимир Путин изрази благодарност на Тръмп за участието му в мирните преговори и подкрепи идеята за прекратяване на огъня. Руският президент обаче спомена няколко критични въпроса относно статута на украинските военни, които нахлуха в Курска област, механизмите за наблюдение на прекратяването на огъня и потенциалните действия на Украйна през този период.

Той заяви, че Москва е отворена за предложения за прекратяване на военните действия в Украйна, при условие че те проправят пътя за дългосрочен мир и се справят с първопричините за кризата.

Източник: tass.com

Превод и редакция: otupor.com

Още новини четете в категория Новини

Не пропускайте – последвайте ни в Google News