Путин е информиран за дрона в Румъния. Медведев към европейците: Спокойният ви сън свърши

Руският президент Владимир Путин е бил информиран за инцидента с дрона, ударил жилищна сграда в румънския град Галац. Това заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, докато Дмитрий Медведев отправи заплашителен коментар към страните от ЕС, наричайки ги „преки участници във войната с Русия“.

Руският президент Владимир Путин е информиран за инцидента с падналия дрон в Румъния. Това заяви пред журналисти говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от ТАСС. На въпрос дали на Путин е било докладвано за случилото се, Песков отговори:

„Какво си мислите, че сме го скрили от него ли?“

Говорителят на Кремъл обаче отказа да коментира по същество инцидента. Той припомни, че Путин и руската делегация се намират в Астана и са съсредоточени върху двустранните руско-казахстански отношения и дневния ред на Евразийския икономически съюз.

„Случилото се там (в Румъния) по никакъв начин не се отнася нито към едната, нито към другата категория въпроси“, добави Песков.

Медведев: Това е само началото

Заместник-председателят на Съвета за сигурност на Русия Дмитрий Медведев реагира с остър коментар след инцидента. Той заяви, че първо трябва да се установи чий е дронът, но въпреки това отправи предупреждение към страните от Европейския съюз.

„Но във всеки случай всички страни от ЕС трябва да млъкнат по тази тема. Европейските държави са преки участници във войната с Русия. Това е само началото!“, предупреди той.

В отделна публикация в Max Медведев написа, че гражданите на страните от ЕС „няма да могат да спят спокойно“, особено в райони, където според него се намират мощности за производство на дронове за украинската страна.

„Нека се приготвят: това ще продължи да се случва. Води се война! И гражданите на страните от ЕС, както и населението на воюващите страни, няма да могат да спят спокойно. Особено на онези места, където се намират съоръжения за производство на дронове за силите на Бандера. Така че си затваряйте устата. Това е само началото!“, написа Медведев.

Reuters също съобщава, че Медведев е предупредил европейските държави да се готвят за още подобни инциденти, като е обвинил ЕС, че участва във войната чрез подкрепата си за Киев.

Румъния обвини Русия и затвори консулството в Констанца

По-рано румънското Министерство на отбраната съобщи, че дрон е паднал върху жилищен блок в град Галац, близо до границата с Украйна. Букурещ обвини Русия за инцидента. Според Reuters румънските власти са заявили, че руски дрон е ударил жилищна сграда, при което са ранени леко двама души. НАТО осъди действията на Москва и заяви, че ще защитава територията на Алианса.

Министерството на външните работи на Румъния извика руския посланик, за да го информира за дипломатическите мерки, които Букурещ ще предприеме. След заседание на Висшия съвет по отбрана президентът Никушор Дан обяви, че Румъния затваря руското генерално консулство в Констанца. Генералният консул Андрей Косилин е обявен за персона нон грата.

Москва обещава ответни мерки

Говорителят на руското външно министерство Мария Захарова заяви пред ТАСС, че ответните мерки на Русия няма да закъснеят. Реакцията на Москва идва след решението на Букурещ да закрие руското генерално консулство в Констанца и да изгони генералния консул. Така инцидентът с дрона в Галац вече прераства в дипломатически сблъсък между Румъния и Русия.

АБОНИРАЙТЕ СЕ Вход