ГЕРБ, ПП и ДБ настръхнаха след предупреждението на Радев за ЕК и свръхдефицита

Предупреждението на премиера Румен Радев, че Европейската комисия започва процедура по свръхдефицит срещу България, предизвика незабавна реакция в парламента. ГЕРБ, ПП-ДБ и „Възраждане“ оспориха интерпретацията му и поставиха въпроса как ще бъде изготвен бюджетът за 2026 г.

Европейската комисия започва процедура по свръхдефицит срещу България. Това заяви премиерът Румен Радев в началото на заседанието на Министерския съвет. Той обвини предишните управляващи за състоянието на публичните финанси и предупреди, че страната ще бъде под мониторинг и ограничителни мерки. По думите му са възможни и санкции.

Изказването му предизвика бърза политическа реакция в парламента, където представители на ГЕРБ, ПП-ДБ и „Възраждане“ оспориха начина, по който премиерът представя ситуацията. Според публикации по темата Европейската комисия очаква дефицитът в бюджета на България през 2026 г. да надхвърли 4% от БВП, което поставя страната в риск от процедура по свръхдефицит.

Петкова: Радев да не си служи с лъжи

Първа отговори бившият финансов министър Теменужка Петкова от ГЕРБ-СДС. Тя заяви, че премиерът манипулира информацията и че проблемът не се отнася до бюджета за 2025 г., а до 2026 г.

„Премиерът Радев да не си служи с лъжи и с неверни интерпретации на определени факти и на определени данни. Проблемът с процедурата по свръхдефицит не касае 2025 година, а 2026 година“, заяви депутатът от ПГ на ГЕРБ-СДС.

Според позицията на ГЕРБ с дерогацията за разходите за отбрана България може да спази маастрихтския критерий за дефицит от 3% за 2025 г., а спорът е концентриран върху параметрите за 2026 г.

ПП-ДБ настояват за реалистичен бюджет

От ПП-ДБ също реагираха критично на думите на премиера. Ивайло Мирчев от „Демократична България“ заяви, че очакването към управляващите е да предприемат конкретни мерки, така че страната да се вмести в 3% дефицит.

„Очакването към „Прогресивна България“ сега е да бъдат взети конкретни мерки, да влезем в тези 3% дефицит. Това, което Румен Радев днес ни казва, изглежда като оправдание за това, че и тази година трябва да бъдем в 3% бюджетен дефицит и ще теглим нов огромен дълг“, коментира Ивайло Мирчев от ПГ на ДБ.

Лидерът на „Продължаваме промяната“ Асен Василев също постави акцент върху бюджета за 2026 г.

„Бюджетът за 2026 г. да бъде приет с реалистични параметри с 3% дефицит. Тогава процедурата по свръхдефицит ще бъде прекратена и няма да има последствия за България. Трябва да се направи реалистичен ръст на приходите, разходите и да не се вдигат заплатите с 50 и 70%“, посочи Василев.

Според опозицията процедурата може да бъде овладяна, ако новият бюджет бъде изготвен с реалистични приходи и разходи и с дефицит в рамките на 3%.

„Възраждане“ свърза темата с еврозоната

От „Възраждане“ поставиха въпроса в контекста на еврозоната. Цончо Ганев заяви, че ако се стигне до санкции срещу България, правителството трябва да преосмисли курса към приемане на еврото.

„Всеки нормален българин, който обеднява с всеки един ден, започва да осъзнава, че дори до вчера да е бил обнадежден, осъзнава, че нямаме място в Еврозоната и правителството трябва да се замисли по тази тема“, каза Ганев.

АБОНИРАЙТЕ СЕ Вход