Отбелязваме Деня на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България

Отбелязваме Деня на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България Отбелязваме Деня на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България

Днес отбелязваме Деня на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България. Точно в 12 часа сирените в цялата страна ще приканят всички да отдадат почит към паметта и делото на Христо Ботев и на героите в национално освободителните борби.

Митинг-поклонение ще има  в  Калофер – родният град на поета-революционер, където преди церемонията от Националния музей „Христо Ботев“ с военни почести ще бъде изнесено знамето на Ботевата чета.

Във Врачанския Балкан, където е убит Христо Ботев ще се проведе традиционното всенародно поклонение край паметника на връх Околчица, пише БНР

Всенародното поклонение ще започне с молебен за България, отслужен от Врачанския митрополит Григорий.  Ще прозвучат Ботеви стихове. В церемонията ще участват и част от 1500 – те походници, които през последните пет дни преминаха по стъпките на Ботевата чета от Козлодуй до Околчица. Традиционно емблематичният връх събира хиляди родолюбиви българи.

Преди сирените с военен ритуал ще бъдат поднесени венци и цветя на признателност в подножието на величествения паметник на Околчица.

Още новини четете в категория Новини

Не пропускайте – последвайте ни в Телеграм

АБОНИРАЙТЕ СЕ Вход