Паричната политика започва да се отразява на реалната икономика.
Ръстът на кредитирането в 20-те държави от еврозоната се ускори през последния месец, което сигнализира, че последователните намаления на лихвените проценти започват да оказват влияние върху реалната икономика. Това показват данните на Европейската централна банка (ЕЦБ), публикувани в четвъртък.
Кредитите за бизнеса нараснаха с 2,0% през януари – най-високото ниво от юли 2023 г. и над предходния ръст от 1,7%, отчетен през декември. В същото време кредитирането на домакинствата се увеличи с 1,3% спрямо 1,1% месец по-рано, достигайки най-високото си равнище за последната година и половина.
По-нестабилният индикатор M3, който отразява общото количество пари в обращение и често се използва като предвестник на бъдещ икономически растеж, се разшири с 3,6%. Въпреки че този ръст остана малко под очакваните 3,8%, прогнозирани в проучване на Ройтерс, тенденцията предполага, че паричната политика на ЕЦБ постепенно намира отражение върху финансовите потоци в еврозоната.
Източник: reuters.com
Превод и редакция: otupor.com
Още новини четете в категория Новини
