Инновационен зрителен имплант с електроди с размерите на неврон може да възстанови зрението при слепи

Инновационен зрителен имплант с електроди с размерите на неврон може да възстанови зрението при слепи

Новоразработена технология от изследователи в Швеция, Германия и Холандия обещава значителни напредъци в зрителната стимулация.

Изследователи от Технологичния университет Чалмърс в Швеция, Университета на Фрайбург и Холандския институт по невронауки представиха нов зрителен имплант, който включва електроди с размерите на неврон. Тази иновация е проектирана да взаимодейства директно със зрителния кортекс на мозъка и има потенциала да подобри значително зрението при слепи хора.

Имплантът използва уникална комбинация от некорозивни материали, което осигурява дълготрайност и стабилност в тялото. Технологията включва полимер с проводящи свойства, който предотвратява корозия и осигурява дългосрочна функционалност на устройството.

Първоначалните тестове при мишки показват, че имплантът може ефективно да стимулира зрителното възприятие с минимален ток и да поддържа своята функционалност през целия живот на гризачите.

Проф. Мария Асплунд, ръководител на частта за технологично развитие на проекта и преподавател по биоелектроника в Технологичния университет Чалмърс, обяснява, че свръхмалките електроди с размерите на един неврон позволяват по-висока разделителна способност при електрическата стимулация на мозъка. „Колкото повече електроди се поставят в импланта, толкова по-добро ще бъде изображението,“ казва проф. Асплунд.

Зрителният имплант се състои от нишки с множество електроди, разположени един след друг. В бъдеще се планира използването на няколко нишки с хиляди електроди за създаване на по-детайлно изображение. Технологията за имплантиране, проучвана от 90-те години на миналия век, е усъвършенствана чрез създаването на миниатюрни електроди и нови материали, които не корозират.

Електродите, проектирани от екипа на проф. Асплунд, са с размери 40 микрометра дължина и 10 микрометра широчина, а металните части са с дебелина само няколко стотин нанометра. Проводящият полимер създава защитен слой върху метала, предотвратявайки корозия и осигурявайки дългосрочна устойчивост.

Следващата стъпка в разработката е създаването на имплант с 1000 електроди, което в момента се работи по проекта Neuraviper на Европейския съюз.

Източник: zdrave.to

Още новини четете в категория Новини

Не пропускайте – последвайте ни в Google News