ИДЕС: Предложените промени в бюджета за 2025 г. застрашават конкурентоспособността на бизнеса
Институтът на дипломираните експерт-счетоводители в България (ИДЕС) изрази сериозни притеснения относно предложенията за промени в държавния бюджет за 2025 г., представени от Министерския съвет.
Според ИДЕС тези промени могат да доведат до значително утежняване на бизнес средата в страната и да поставят българските компании в неконкурентна позиция на европейския пазар.
Една от най-дискутираните промени е свързана със Закона за корпоративното подоходно облагане. Експертите от ИДЕС предупреждават, че въвеждането на национален допълнителен данък, без да се предвиждат облекчения за значима стопанска дейност, може да доведе до увеличаване на ефективната данъчна тежест. Тази тежест ще засегне най-вече секторите с висок дял на разходите за персонал, като информационните технологии и аутсорсинга, които са ключови за растежа на българския БВП.
„България рискува да се превърне в държава с една от най-високите ефективни данъчни тежести за сектора на услугите в ЕС, което ще влоши инвестиционната привлекателност на страната,“ алармира ИДЕС.
Предложението за увеличение на максималния осигурителен доход на 4130 лв., както и на минималната работна заплата, е посрещнато с остри критики. ИДЕС счита, че тези мерки ще доведат до административно увеличаване на разходите за работодателите, което ще навреди на бизнес климата и ще затрудни компаниите, особено в условията на инфлационен натиск.
Експертите подкрепят премахването на временните намалени ДДС ставки и се обявяват против удължаването на нулевата ставка за хляб и брашно. Според тях диференцираните ДДС ставки са неефективна политика, която намалява приходите в бюджета, без да носи съществени ползи за крайните потребители.
В същото време, ИДЕС категорично се противопоставя на предлаганите мерки за „данъчна амнистия“. Според тях това подкопава доверието на коректните данъкоплатци и създава усещане за несправедливост.
Особено притеснително е предложението Българската банка за развитие (ББР) да финансира данъкоплатци с непогасени задължения. ИДЕС смята, че това създава опасен прецедент, при който бюджетните проблеми се решават временно, прехвърляйки задълженията от НАП към ББР.
„Тази схема рискува да бъде възприета като механизъм за изкуствено намаляване на бюджетния дефицит до целевите 3%, без реално да решава проблема с неплатените данъци,“ коментират от ИДЕС.
Още новини четете в категория Новини