АКТУАЛНИ

ГДБОП проверява сигнал за незаконна търговия с отговори от националните външни оценявания

ГДБОП проверява сигнал за незаконна търговия с отговори от националните външни оценявания

Съмнения за търговия с оригинални тестове чрез Telegram предизвикаха парламентарен въпрос и проверка.

Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ (ГДБОП) ще извърши проверка по сигнал за незаконна търговия с отговори на тестовете от националните външни оценявания след 7-и и 10-и клас, както и на държавните зрелостни изпити след 12-и клас. Това съобщи министърът на вътрешните работи Даниел Митов в отговор на официален парламентарен въпрос, отправен от народния представител от „Продължаваме промяната – Демократична България“ Елисавета Белобрадова.

Според получения сигнал, отговорите се предлагат чрез канали в приложението Telegram срещу заплащане – 200 лева за един изпит и 300 лева за два. Твърди се, че създателите на тези канали разполагат с достъп до оригиналните отговори чрез контакт с Министерството на образованието и науката.

Депутатът Белобрадова е отправила същия въпрос и към министъра на образованието Красимир Вълчев, но до момента не е получила отговор от негова страна.

Случаят повдига сериозни въпроси относно сигурността и прозрачността в процеса на провеждане на националните изпити, както и възможните слабости в информационната защита в рамките на образователната система.

Източник: dnevnik.bg

Още новини четете в категория Новини

Не пропускайте – последвайте ни в Google News