Предстоящите преговори между Русия и САЩ, насрочени за понеделник в Рияд, няма да бъдат леки, заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков в интервю за предаването „Москва. Кремъл. Путин“ по канал „Русия-1“.
Темата – възможното възстановяване на Черноморската зърнена инициатива – остава една от най-сложните точки в двустранните отношения.
„Трябва да обсъдим съгласието на президента Путин за подновяване на така наречената Черноморска инициатива. Нашите преговарящи ще бъдат готови да разгледат множеството нюанси по този въпрос – а те са огромен брой“, коментира Песков. Той припомни, че в предходния етап на сделката Русия е изпълнила ангажиментите си, но според Кремъл задълженията към Москва не са били спазени.
По думите на Песков, Русия вече е свикнала с режима на санкции и не очаква скорошната им отмяна. Вместо това, стратегията на страната е да се адаптира и развива въпреки ограниченията.
„Санкциите са постоянни мерки за сдържане на Русия. Свикнахме и се научихме как да им противодействаме. Трябва да продължим да се развиваме при тези условия“, подчерта той.
Говорителят на Кремъл отбеляза положителна промяна в тона на САЩ след встъпването в длъжност на президента Доналд Тръмп, като добави, че новата администрация залага на прагматизъм, мир и икономическо сътрудничество.
„Новата администрация очевидно има различна позиция от тази на предишната. Те говорят за сделки и за мир. Това ни харесва много повече“, посочи Песков.
В разговора си Песков отправи остра критика към политиката на ЕС, като заяви, че вместо да търси решения на конфликта в Украйна, Европа залага на милитаризация и ескалация.
„Европейците се чудят откъде да вземат 800 милиарда евро – не за здравеопазване или инфраструктура, а за превъоръжаване. Те трябва да са заинтересовани от мир, не от война“, подчерта той.
Според Кремъл, последният телефонен разговор между президентите на Русия и САЩ е бил изключително конструктивен и може да подготви почвата за лична среща между двамата лидери. Песков отбеляза, че разговорът е бил дълъг и доверителен, като е възможно да е имало и неофициални контакти през последните месеци.
Още новини четете в категория Новини
