Бангладеш разпуска парламента, за да сформира служебно правителство след протести

Бангладеш разпуска парламента, за да сформира служебно правителство след протести

Студентски протести, които бушуват в Бангладеш от началото на миналия месец, накараха премиера на южноазиатската страна Шейх Хасина да подаде оставка, след като президентът разпусна парламента с планове за съставяне на служебно правителство.

ТАСС събра основните факти за ситуацията.

Основните причини за протестите

Протестиращите излязоха по улиците в градовете на Бангладеш в началото на юли, настоявайки за премахване на квотите за работни места за роднини на участници във войната за независимост от 1971 г. Студентите настояха, че тази система е дискриминационна. Почти 32 милиона младежи в над 170-милионната страна са безработни или нямат професионално образование.

Ситуацията в републиката постепенно ескалира, като протестите прерастват в насилие. Най-малко 10 000 души са били арестувани след избухването на безредиците, съобщи The Daily Star.

АФП каза по-рано, позовавайки се на данни от полицията и здравните власти, че над 350 души са били убити при протести от юли насам. Междувременно телевизия India Today съобщи, позовавайки се на неофициални източници, че може да са убити между 1000 и 1400 души.

Премиерът подава оставка на фона на насилие

В понеделник хиляди наводниха улиците на Дака и други големи градове в Бангладеш. Протестиращите нахлуха в резиденцията на премиера Шейх Хасина, след като тя подаде оставка и избяга от страната, разбиха статуя на основателя на страната Шейх Муджибур Рахман, подпалиха музей, посветен на него, нахлуха в сградата на парламента и офиса на управляващата Лига Авами партия, атакува домовете на членове на тази политическа група, полицейски участъци, затвор и офиси на големи телевизионни канали.

Повече от 100 души са загинали при сблъсъци и пожари през последното денонощие.

Във вторник лидерите на Антидискриминационното студентско движение, които организираха масови протести в Бангладеш, призоваха за спиране на насилието.

Бангладеш започва да формира правителство

Армията пое управлението на републиката след оставката на премиера. Началникът на щаба на армията на Бангладеш генерал Вакер-Уз-Заман обяви сформирането на служебно правителство, включващо всички политически партии.

Лидерите на студентските протести заявиха, че няма да приемат каквото и да било правителство освен формирано от студентското движение със съветник Мухамад Юнус.

84-годишният Юнус, носител на Нобелова награда за мир, вече се съгласи да действа като главен съветник на предложеното временно правителство. Очаква се икономистът, който в момента е в Париж, да се върне в Бангладеш възможно най-скоро.

Юнус спечели международно признание за предоставянето на малки заеми на бедните в селските райони на Бангладеш чрез основаната от него през 1983 г. Grameen Bank. Той обаче се сблъска с Хасина, която го обвини в измама на фермери.

Парламентът се разпусна

Лидерите на Антидискриминационното студентско движение поискаха парламентът да бъде разпуснат не по-късно от 15:00 ч. местно време (8:00 ч. GMT) във вторник.

Президентът на Бангладеш Мохамед Шахабудин взе съответното решение след консултации с началниците на трите рода на въоръжените сили и лидерите на политическите партии и Антидискриминационното студентско движение, съобщиха от президентската канцелария.

Опозиционните активисти са освободени

Освен това лидерът на Бангладеш взе решение да освободи представители на Антидискриминационното студентско движение, арестувани между 1 юли и 5 август.

Съобщава се, че над хиляда опозиционни активисти са освободени от затворите. Наред с други хора Бегум Халеда Зия, който е бил два пъти министър-председател на Бангладеш, преди да бъде осъден за подкуп, е освободен от домашен арест. Поддръжниците й настояват, че разследването е било политически мотивирано.

Ситуацията в столицата Дака

Държавни служители, наети в министерства, са избягали от Сачибалая, където са седалищата на министерствата и правителствените агенции в страната, съобщи изданието New Age. Хората в столицата започнаха да се паникьосват, тъй като слуховете за задаващо се насилие и палежи на офиси се разпространиха, което накара служителите да напуснат офисите си.

След оставката на Хасина, Асоциацията на полицейските служби в Бангладеш обяви, че започва стачка за неопределено време, докато не бъде гарантирана сигурността на всеки член на полицията.

Източник: ТАСС

Превод и редакция: otupor.com

Още новини четете в категория Новини

Не пропускайте – последвайте ни в Google News