АКТУАЛНИ

Археолози откриха бронзова апликация с релефен лъв на Перперикон (СНИМКА)

Археолози откриха бронзова апликация с релефен лъв на Перперикон (СНИМКА)

По думите на проф. Николай Овчаров това не е обикновено изображение, а хералдически символ

Поредна находка се появи на „Перперикон“ – коланна апликация от бронз с изящно изпълнено релефно изображение на лъв. Това съобщи проф. Николай Овчаров.

По думите му това не е обикновено изображение, а хералдически символ. Той поставя въпроса дали е открит нов вариант на българския царски герб от XIV век.

„На скалния град Перперикон се работи и през това археологическо лято. От месец там се провежда кампания, целяща да бъде проучено цялото пространство от Акропола до Голямата базилика в Южния квартал“, допълни Овчаров.

Според него изображението на лъв върху намерената коланна апликация в хералдиката съответства на lion passant или „лъв в движение“. То се открива в гербовете на различни западноевропейски благородници от XIII-XIV в.

„Абсолютно еднакви с открития на Перперикон лъв са тези от гербовете на английския барон сър Джон Гифърд и на немските графове Фон Щауфенберг от същата епоха“, коментира проф. Овчаров.

Той посочи, че приликата е в позата на задните и вдигнатите в устремно движение предни лапи, характерната извита опашка с пискюл накрая и особено – по изплезения език.

Археолози откриха бронзова апликация с релефен лъв на Перперикон (СНИМКА)
БТА

 

„Въпросът за появата на хералдиката в България през ХІІІ-ХІV в. не е решен еднозначно, но е сигурно че в цяла серия западноевропейски гербовници от ХV-ХVІІ в. като герб на Българското царство единодушно се изобразяват три поставени един над друг хералдически лъва“, допълни проф. Овчаров.

Той посочи, че същата композиция се забелязва в описанието и рисунката на анонимен арабски пътешественик, преминал през Търновград в края на ХІV в.

„Там отлично се виждат щитовете на войниците от стражата на цар Иван Шишман, на които са показани три червени хералдически лъва на златен фон“, обяснява археологът.

По думите му повечето изследователи вече приемат за доказан факт, че при цар Иван Шишман се оформя герб с три хералдически лъва.

„Същевременно е известно, че някои серии от монетите на същия цар, както и върху други предмети, се появяват изображения на хералдически lion rampant или „разярен нападащ лъв“ в нападателна поза, стъпил на задни лапи и протегнал яростно предните.“ Това припомни още проф. Овчаров.

Според проф. Николай Овчаров с находката се появява още един вариант на хералдически лъв, който вероятно също е зает от западноевропейските гербове. 
Преди дни на Перперикон е намерена и поредната сребърна монета на цар Иван Александър.

Тя свидетелства за успешната война на България срещу Византийската империя от 1344 г., когато са превзети Източните Родопи, а в Перперикон е назначен царски архонт, информира проф. Овчаров. За тази българска военна акция свидетелства откритият в скалния град златен печат, скрепвал царска грамота на великия владетел, уточни археологът.

Кампанията на Перперикон ще продължи четири месеца. Археолозите сега проучват горните пластове, където се открива един от средновековните квартали на Перперикон от епохата на Второто българско царство.

 

Още новини четете в категория Новини

Не пропускайте – последвайте ни в Google News