Украинският президент Володимир Зеленски категорично отхвърли твърденията, че украинските сили в Курска област са напълно обкръжени, съобщава Ройтерс, цитирана от БТА.
В свое изявление той заяви, че въпреки сложната ситуация, войниците на Киев продължават съпротивата срещу руските сили в региона.
Зеленски подчерта, че боевете около Покровск са стабилизирани, но предупреди за натрупване на руски войски в североизточната част на Украйна, близо до границата със Сумска област. По негови думи, това разгръщане на руски сили може да означава подготовка за наземна офанзива в този стратегически регион.
По-рано американският президент Доналд Тръмп заяви, че „хиляди украински войници“ са попаднали в пълно обкръжение, но Зеленски категорично отрече тази информация. Украинският лидер посочи, че армията му контролира ситуацията и предприема действия за отбрана и контраатака в района на Курск.
Същевременно Зеленски призова международните партньори да анализират стратегическите намерения на Русия и да окажат по-силна подкрепа за Украйна. Според него, Москва се стреми да удължи войната, въпреки че руският президент Владимир Путин обяви готовност за 30-дневно примирие, предложено от Тръмп. Въпреки това, руският лидер постави редица условия, които Киев все още не е готов да приеме.
Украинските сили успешно са използвали ново оръжие, произведено в страната – ракета с голям обсег, която е нанесла поражения по руските позиции. Зеленски увери, че Украйна няма да отстъпи пред военния натиск и ще защитава територията си срещу евентуална по-голяма офанзива.
„Нашите войски не са обкръжени, продължаваме да оказваме съпротива на руските и севернокорейските части в района“, написа Зеленски в Telegram, след като Доналд Тръмп публично призова Москва да не атакува блокираните украински войници.
Очаква се в следващите дни ситуацията в Курска и Сумска област да ескалира, тъй като руските сили продължават да увеличават присъствието си в този район.
Още новини четете в категория Новини
