АКТУАЛНИ

Тръмп разпореди разследване на възможността за мита върху стратегически минерали, използвани в икономиката и отбраната на САЩ

Тръмп разпореди разследване на възможността за мита върху стратегически минерали, използвани в икономиката и отбраната на САЩ

Ходът подчертава стремежа на САЩ към енергийна сигурност и намаляване на зависимостта от Китай.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп разпореди разследване относно възможността за налагане на мита върху целия внос на стратегически минерали, използвани в икономиката и отбранителната индустрия. Мярката представлява значима ескалация в търговските отношения със световните партньори и се възприема като натиск върху доминиращия в сектора Китай.

Заповедта на президента отразява нарастващите притеснения сред производители, експерти и анализатори относно високата степен на зависимост на САЩ от чуждестранни доставчици, особено Китай, който е водещият производител на 30 от 50-те минерала, определени като критични от Геоложката служба на САЩ. През последните месеци Пекин въведе ограничения върху износа на редица ключови минерали.

Според подписаната от Тръмп заповед, министърът на търговията Хауърд Лътник ще проведе преглед на националната сигурност по силата на раздел 232 от Закона за разширяване на търговията от 1962 г. Същият закон бе използван по-рано за въвеждане на мита върху стоманата, алуминия и медта. В рамките на 180 дни Лътник трябва да представи заключенията си, включително евентуални препоръки за налагане на мита.

Разследването ще обхване уязвимостите на САЩ при преработката на стратегически минерали като кобалт, никел, уран и 17-те редкоземни елемента. Ще бъде оценено и как чужди играчи могат да изкривяват пазарите, както и възможностите за стимулиране на вътрешно производство и рециклиране.

САЩ в момента добиват и преработват минимални количества от критичните минерали. Липсват кобалтови мини и рафинерии, има само една мина за никел и оскъдни капацитети за обработка на мед. Въпреки това някои съюзнически държави могат да се възползват от ситуацията – например Австралия, която е стратегически партньор и значим доставчик на критични ресурси. Според Таня Констабъл, изпълнителен директор на Съвета по минералите на Австралия, страната ѝ може да укрепи позицията си чрез двустранни договорености и сътрудничество.

Компанията Australian Strategic Materials, подкрепена с американско финансиране, също приветства усилията за диверсифициране на веригата за доставки и изрази готовност да създаде производствени мощности в САЩ, подобни на завода си в Южна Корея.

Заповедта на Тръмп е част от по-широка инициатива за засилване на националния добив и индустриална преработка. През миналия месец той нареди създаване на списък с приоритетни мини и федерални земи, подходящи за разработване.

Независимо от усилията, процесът по изграждане на нови мини и заводи отнема години. Това поражда загриженост относно краткосрочната осигуреност на доставки, ако бъдат наложени широкомащабни мита. Както отбелязва Грейслин Баскаран от Центъра за стратегически и международни изследвания, в някои случаи алтернативни доставки извън Китай просто липсват.

По-рано този месец Китай наложи ограничения върху износа на редкоземни метали, в отговор на американските мита. Тези елементи са жизненоважни за множество индустрии – от електромобили и енергетика до отбрана и високотехнологични продукти. Към момента САЩ имат само една активна мина за редкоземни метали, като преработката е почти изцяло зависима от Китай.

Ограниченията засилват притесненията относно геополитическото използване на доминиращото положение на Китай в минния сектор. Миналата година Пекин въведе забрани и върху други метали, използвани в чиповете и енергийната инфраструктура.

Според Белия дом, инициативата на Тръмп цели и затваряне на вратички в митническата система. Експертите подчертават, че ефективната политика трябва да обхване целия цикъл на доставки, от добив до преработка, за да се гарантира равнопоставеност на световните пазари. Абигейл Хънтър от Центъра за стратегия за критични минерали заявява, че това е „необходима стъпка за гарантиране на устойчивостта и сигурността на индустриалната база на САЩ“.

Източник: reuters.com

Превод и редакция: otupor.com

Още новини четете в категория Новини

Не пропускайте – последвайте ни в Google News