Единствената петролна рафинерия в Сърбия, тази в Панчево край Белград, започна поетапно спиране на производствените мощности. Това съобщиха от „Нефтена индустрия на Сърбия“ (НИС), като уточниха, че причината е недостиг на суров петрол вследствие на санкциите, наложени от Министерството на финансите на САЩ.
Процедурата по спиране се извършва по стандартите, използвани при планови ремонти, и следва нормативните изисквания на Република Сърбия, както и вътрешните правила и екологичните стандарти на компанията.
Рафинерията остава готова за незабавно възобновяване
По информация на НИС съоръженията ще бъдат поддържани в състояние, позволяващо незабавно подновяване на работата, веднага щом се осигурят нови доставки на суров петрол.
Ще посмее ли ЕС? Русия предупреждава, а Брюксел обсъжда заем с блокирани активи
Служителите на рафинерията ще продължат да работят, като изпълняват задължения, характерни за периоди на планово спиране.
Компанията уверява, че вътрешният пазар няма да усети недостиг. НИС разполага с достатъчни предварително осигурени запаси и ще продължи без прекъсване доставките на горива в страната.
Продължение на темата се очаква след изявленията на сръбския президент Александър Вучич, който коментира, че Сърбия не е получила необходимия лиценз за продължаване на дейността на НИС и изрази разочарование.
