Пушенето в България: Епидемия, която застрашава здравето на всички възрасти
Вредата от тютюневите изделия и алтернативите – опасност за организма и белия дроб.
Тютюнопушенето е сериозен обществен здравен проблем в България, която е на второ място в света по процент на пушачи. По данни на д-р Елеонора Стаменова, почти 29% от българското население е активно във вредния навик. Какви са причините за тази висока честота на пушене и какви са последиците за организма?
Защо тютюнопушенето в България е на епидемично ниво?
С 28.7% пушачи сред възрастното население, България се нарежда веднага след Индонезия, където процентът на пушачите е 32.6%. Според д-р Стаменова, една от причините за високата честота на пушене у нас е агресивната маркетингова кампания на тютюневата индустрия, насочена към по-ниските социални слоеве и младежите.
Тревожни са и данните за младите българи. България е на първо място в Европа по пушещи деца на възраст между 13 и 15 години. Около 62.7% от децата редовно са изложени на тютюнев дим в затворени обществени пространства, докато 54.7% от тях са пасивни пушачи в собствените си домове.
Последиците от тютюнопушенето върху организма
Тютюнопушенето е една от основните причини за хронични заболявания, страдание и преждевременна смърт. Според проучвания на Американското торакално дружество, около 50% от пушачите умират в резултат на своя навик. Тютюневият дим съдържа над 6000 химически вещества, от които над 100 са класифицирани като потенциално вредни за здравето, включително въглероден оксид, азотен оксид, циановодород, бензол и други.
Някои от най-опасните химикали в тютюневия дим, като олово, кадмий, никел и хром, са класифицирани от Световната здравна организация (СЗО) като силни канцерогени. Шокиращ факт е, че пушач, който употребява една кутия цигари дневно в продължение на една година, получава доза радиация, равняваща се на 1000 рентгенови снимки.
Как пушенето влошава COVID-19?
Според д-р Стаменова, пушачите са сред най-уязвимите групи за тежко протичане на COVID-19. Причината е засилената активност на ензима ACE-2 в белите дробове на пушачите, който служи като рецептор за вируса SARS-CoV-2. Проучванията показват, че бившите пушачи имат сходни нива на ACE-2 с тези, които никога не са пушили, което е мотив да се спре тютюнопушенето, за да се намали рискът от тежки усложнения.
Вейпове и електронни цигари: Безопасна алтернатива или нова заплаха?
Много хора, опитващи се да се откажат от традиционните цигари, преминават към вейпове или електронни цигари, като считат, че са по-безвредни. Според д-р Стаменова обаче, това е заблуда. Вейповете съдържат никотин и различни химически вещества, които продължават да носят рискове за здравето, включително за бременни жени и техните деца.
Освен това, производните на тетрахидроканабинола (ТНС) в електронните цигари и вейповете могат да имат пагубен ефект върху нервната система и имунитета, особено при подрастващите. В България вече е въведена забрана за употреба на бездимни и нагреваеми тютюневи изделия от лица под 18 години, както и на безникотинови вейпове.
Как да се справим с епидемията от тютюнопушене?
Единственият сигурен начин за намаляване на здравните рискове от тютюнопушенето е пълното отказване. Необходима е по-строга регулация и повече информационни кампании, насочени към осведомяване на обществото за опасностите от всички видове тютюневи изделия, включително вейпове и електронни цигари.
Източник: zdrave.to
Още новини четете в категория Новини