Правителството обсъжда 37 нови мерки за пътна безопасност

Правителството ще разгледа днес цялостен доклад с 37 мерки, насочени към повишаване на безопасността по българските пътища, съобщиха от Министерския съвет. Инициативата е част от отговора на институциите срещу тревожната статистика на загинали и ранени при катастрофи, както и в отговор на общественото недоволство след поредица тежки инциденти.

Правителството си поставя конкретна цел – намаляване с 20% на смъртните случаи и тежките травми по пътищата в рамките на програмния период. В допълнение, ще бъде създаден специализиран орган, който да разследва тежките катастрофи, по аналог на авиационната и жп практика в Европа.

Поетапното ремонтиране на 36 от най-опасните пътни отсечки ще започне в най-кратък срок. Отсечките са определени въз основа на анализ на броя и тежестта на катастрофите, както и на състоянието на настилките, сигнализацията и инфраструктурата.

Ключов елемент в новата стратегия е обединяването на базите данни и системите на НАП, Гранична полиция, АПИ и толуправлението. Целта е автоматизиран контрол върху нарушенията, по-бързо проследяване на регистрационни данни, техническа изправност и неплатени санкции.

Очаква се предложените мерки да включват и нови правила за контрол на скоростта, засилен видео-наблюдателен мониторинг, както и задължителни одити на рискови пътни отсечки. По думите на представители от МРРБ, ще се разработи и национална карта на пътната безопасност, достъпна в реално време.

 

Още новини четете в категория Новини

Не пропускайте – последвайте ни в Google News

АБОНИРАЙТЕ СЕ Вход