Парламентът с декларация за изборния скандал: Призив за прозрачност и отговорност

Парламентът с декларация за изборния скандал: Призив за прозрачност и отговорност

Призив към Конституционния съд, ЦИК и „Информационно обслужване“ за публичност на документите.

Парламентът призова Конституционния съд (КС), Централната избирателна комисия (ЦИК) и „Информационно обслужване“ да осигурят пълна прозрачност и публичност на всички документи, свързани с оспорването на изборните резултати. Това бе заявено в декларация, внесена и прочетена от председателя на Народното събрание Наталия Киселова. В нея се изразява сериозна загриженост относно установените несъответствия в процедурата по повторното преброяване на бюлетините и се подчертава необходимостта от гарантиране на доверието в изборния процес.

Декларацията бе подкрепена от 128 народни представители, 53 гласуваха „против“, а 11 се въздържаха. „За“ документа гласуваха депутати от ГЕРБ-СДС, ПГ „ДПС-Ново начало“, „БСП-Обединена левица“, „Има такъв народ“ и един представител на „Възраждане“. Срещу нея се обявиха депутатите от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) и ПГ „Демокрация, права и свободи“ – ДПС, докато групата „Морал, единство, чест“ (МЕЧ) предпочете да се въздържи.

Загриженост за изборния процес и призив за действия

В декларацията се подчертава, че България е изправена пред сериозна институционална нестабилност, която застрашава устоите на демокрацията. Народното събрание призовава Конституционния съд да осигури пълна публичност на всички документи, свързани с процедурата по оспорване на изборите, както и да предприеме допълнителни правни и фактически действия за установяване на действителната воля на българските граждани.

По предложение на Петър Петров от „Възраждане“ бе включен и допълнителен призив към ЦИК и „Информационно обслужване“ да гарантират прозрачност в действията си, както и да осигурят публичен достъп до процедурата по повторното преброяване.

Противоречия и съмнения около повторното преброяване

Декларацията акцентира върху изслушването на членове на ЦИК и ръководството на „Информационно обслужване“, проведено на 11 март 2025 г. в Народното събрание. Според нея вещите лица не са получили всички бюлетини от секциите, определени от КС за повторно преброяване. В част от предадените чували са липсвали бюлетини от машинното гласуване, което е породило съмнения относно коректността на процеса.

В някои изборни секции вещите лица са отбелязали, че няма подадени гласове, въпреки че данните от видеонаблюдението и протоколите от изборите сочат обратното. По този начин, според декларацията, гласовете на най-малко 780 български граждани не са били зачетени и са обявени за невалидни.

Освен това в документа се подчертава, че Конституционният съд е засекретил работата си, което ограничава прозрачността на процеса. Парламентът изразява очакване КС своевременно да се произнесе относно касирането на изборите, независимо дали изцяло или частично.

Рискове за демократичния процес и необходимост от диалог

Депутатите предупреждават, че натрупаните противоречия в процедурата по повторното преброяване могат да задълбочат недоверието в изборния процес и в демократичните институции като цяло.

„Вярваме, че междуинституционалният диалог трябва да бъде възстановен възможно най-скоро и че с общи усилия можем да преодолеем предизвикателствата, пред които е изправен демократичният процес в България“, завършва декларацията, цитирана от БТА.

Източник: dnes.bg

Още новини четете в категория Новини

Не пропускайте – последвайте ни в Google News