НАТО обяви, че ще засили военното си присъствие в Балтийско море
Засилено военно присъствие в отговор на повреди в критичната подводна инфраструктура.
НАТО обяви в петък намерението си да засили военното си присъствие в Балтийско море след предполагаем акт на саботаж, довел до повреда на подводен захранващ кабел и четири интернет линии. Междувременно Естония започна военноморска операция за защита на друга критична подводна инфраструктура.
Повишена готовност в региона
Финландия задържа в четвъртък кораб, превозващ руски петрол, по подозрение, че е причинил щетите на кабела Estlink 2, свързващ страната с Естония, и оптичните линии. Финландският президент Александър Стуб заяви, че страната е поискала подкрепа от НАТО, като държавите около Балтийско море остават в повишена готовност заради нарастващия брой инциденти с подводна инфраструктура.
„Постигнахме съгласие с Естония и информирахме генералния секретар на НАТО за необходимостта от по-силно присъствие на Алианса в региона,“ каза Стуб. В отговор, генералният секретар на НАТО, Марк Рюте, потвърди, че се работи по засилване на военното присъствие, без да предоставя конкретни детайли.
Потенциални рискове за енергийната мрежа
Финландските следователи подозират, че корабът Eagle S, регистриран на островите Кук, е причинил повредите, докато е влачил котвата си по морското дъно. Това е поредният случай, след подобни инциденти в региона, които предизвикват тревога за уязвимостта на критичната подводна инфраструктура.
Естония разположи своя флот за охрана на подводния кабел Estlink 1, който продължава да функционира. Според министъра на външните работи на Естония Маргус Цахкна, честотата на инцидентите с подводни инсталации затруднява приемането им като случайни.
Международен отговор
Финландия започна криминално разследване на инцидента, като разпита екипажа на задържания кораб. Властите изразиха подозрение, че корабът може да е част от „сенчеста флотилия“, използвана за заобикаляне на санкциите върху руски петрол.
Европейските държави, включително Литва и Швеция, засилиха патрулирането и наблюдението на корабния трафик, за да защитят подводните си инсталации. В същото време, правителствата на Финландия и Естония започнаха разследвания за предишни повреди на газопроводи и телекомуникационни кабели, като един от заподозрените е китайски кораб.
Дългосрочни последици
Въпреки прекъсванията, операторите на енергийни мрежи във Финландия и Естония очакват Estlink 2 да бъде ремонтиран до август 2025 г. Въпреки това, инцидентът вероятно ще повиши цените на електроенергията в региона през зимните месеци, но няма да повлияе на планираното отделяне на Балтийските страни от руската енергийна мрежа през февруари 2024 г.
Необходимост от промени в морското право
Естонските власти подчертаха необходимостта от актуализиране на международното морско законодателство, за да се въведат ясни разпоредби за защита на подводната инфраструктура.
Саботажите и повредите в Балтийско море предизвикват международен отзвук, докато НАТО и регионалните държави продължават да укрепват сигурността на жизненоважните си системи.
Източник: reuters.com
Превод и редакция: otupor.com
Още новини четете в категория Новини