АКТУАЛНИ

Лавров: Русия да не „предлага нищо на никого“ по Новия договор СТАРТ

Лавров: Русия да не „предлага нищо на никого“ по Новия договор START

Русия няма да предлага нищо на никого по отношение на Новия договор СТАРТ, който изтича догодина, и не е имало двустранни инициативи от администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп, каза руският външен министър Сергей Лавров в интервю за всекидневника „Комерсант“ .

„Администрацията на Доналд Тръмп предложи да седнем „на три“ с Китай по този въпрос. Те не ни предлагат нищо“, отбеляза Лавров. „Ние също няма да предлагаме нищо на никого, защото ние не сме тези, които съсипаха инструментите за контрол на въоръженията, Договора СТАРТ III.

„Основните принципи, без които не би могло да се осъществи, бяха отхвърлени от администрацията на [бившия президент на САЩ] Джо Байдън“, каза руският външен министър. „Администрацията на Тръмп все още не се е върнала към тези принципи, въпреки че диалогът е в ход по много въпроси.

„Ние сме самодостатъчни. Имаме всичко. Знаем как да осигурим отбранителната си способност“, посочи Лавров.

„Ако те смятат, че техните ядрени арсенали са много остарели и продължават да остаряват на фона на нашите модернизирани оръжия, тогава те вероятно трябва да се интересуват от това по някакъв начин да коригират това несъответствие. Не сме получили такива предложения“, добави той.

Нов договор СТАРТ

Руският президент Владимир Путин обяви на 21 февруари 2023 г., че Москва спира участието си в Новия договор START, но не се оттегля от него. Държавният глава подчерта, че преди да възобнови дискусията за по-нататъшни дейности по договора, Русия трябва да разбере как арсеналите на другите държави от НАТО, притежаващи ядрени оръжия, Обединеното кралство и Франция, ще бъдат взети предвид заедно с капацитета на САЩ.

Договорът постановява, че седем години след влизането му в сила всяка страна трябва да има не повече от общо 700 разположени междуконтинентални балистични ракети (ICBM), балистични ракети с подводници (SLBM) и стратегически бомбардировачи, както и не повече от 1550 бойни глави на разположени ICBMs, разположени SLBMs и стратегически бомбардировачи и общо 800 разгърнати и неразгърнати пускови установки за ICBM, пускови установки за SLBM и стратегически бомбардировачи.

Десетгодишният договор трябваше да изтече през февруари 2021 г., когато Москва и Вашингтон се съгласиха да го удължат за максимален период от пет години, като Русия го описа като златен стандарт на споразуменията за разоръжаване.

Източник: tass.com

Превод и редакция: otupor.com

Още новини четете в категория Новини

Не пропускайте – последвайте ни в Google News