Иран е готов да преговаря по ядреното досие само със САЩ

Иран е готов да преговаря по ядреното досие само със САЩ

Иран е готов да води преговори по ядреното си досие единствено със Съединените щати, като отхвърля ролята на Европа, заяви съветник на върховния лидер на страната.

Иран е готов да преговаря по ядреното си досие единствено със Съединените щати, тъй като Европа е доказала своята неспособност. Това заяви пред Al Mayadeen Али Шамхани, съветник на върховния лидер на Иран Али Хаменей.

„Иран многократно е потвърждавал и демонстрирал готовността си за практически преговори със Съединените щати, а не с която и да е друга страна“, каза той.

Шамхани подчерта, че Европа е показала неспособност да действа след оттеглянето на Доналд Тръмп от ядрената сделка през 2018 г., както и по време на преговорите преди войната през юни миналата година.

„Европа доказа неспособността си да направи каквото и да било, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп се оттегли от ядрената сделка през 2018 г.. Както и по време на преговорите преди войната през юни миналата година“, заяви той.

За война ли се готви Франция, която разигра сценария „Битката за Москва“?

По думите му тези преговори са били рамкирани така, че „само САЩ участват и се обсъжда само ядреното досие“.

Шамхани призна възможността за директни преговори със САЩ след постигане на взаимно разбирателство.

„Двустранните преговори трябва да започнат въз основа на постигнатото взаимно разбирателство и при условие, че се избягват нелогични и неоснователни искания“, каза той, добавяйки, че „постигането на консенсус е възможно“.

Той отбеляза още, че това отваря „възможност за директни и индиректни срещи“, включително евентуално в Турция.

АБОНИРАЙТЕ СЕ Вход