Икономист от Китай: Митническата стратегия на Тръмп подкопава икономическите интереси на САЩ

Митническата политика на бившия президент създава икономически затруднения за САЩ и рискува да предизвика международни ответни мерки, смята експерт от Централнокитайския педагогически университет.
Протекционистката търговска политика на Доналд Тръмп, известна с налагането на мащабни мита върху вносни стоки, създава сериозни предизвикателства за икономиката на Съединените щати, смята Джоу Уейди – заместник-ръководител на Института по икономика и бизнес администрация към Централнокитайския педагогически университет в Ухан. В интервю за ТАСС той коментира, че т.нар. „тарифен чук“ на Тръмп има негативен ефект както в краткосрочен, така и в дългосрочен план.
„Кампанията „Америка на първо място“, чрез която Тръмп се стреми да стимулира вътрешната заетост, в действителност увеличава разходите за американския бизнес, особено в условия на скъпа работна ръка“, подчерта Уейди. Според него този подход нарушава основни принципи на международната търговия и подкопава позицията на САЩ на глобалната сцена.
Той допълни, че американската индустрия – особено в областта на високите технологии – остава силно зависима от китайския внос, което прави бързото заместване на доставките трудно постижимо. Разривът с китайските производствени вериги би довел до повишаване на цените на американските продукти и до допълнителна тежест за потребителите.
„Мерките на Тръмп ще предизвикат не само ответни действия от Китай, но вероятно и от други важни търговски партньори като Канада и Мексико“, предупреди още експертът. Той отбеляза, че китайските контрамерки могат да засегнат чувствителни сектори от американската икономика, включително селското стопанство – с потенциални загуби за производителите на соя и царевица.
На 2 април Тръмп обяви нова вълна от мита върху стоки от 185 държави и територии, като ставката за китайски продукти достигна 125%. В отговор Пекин въведе свои ограничителни мерки. Впоследствие Белият дом частично отстъпи, отменяйки митата върху ключови технологични изделия като смартфони, компютри и оборудване за полупроводници.
Източник: tass.com
Превод и редакция: otupor.com
Още новини четете в категория Новини