ЕС заплаши Грузия със санкции за отклонение от демокрацията
Посланикът на ЕС в Тбилиси подчертава рисковете за еврочленството при отсъствие на политическа опозиция.
Отношенията между Грузия и Европейския съюз (ЕС) са под сериозна заплаха, след като посланикът на ЕС в Тбилиси, Павел Херчински, предупреди, че страната може да бъде изправена пред санкции, ако не спазва демократичните принципи. Той изрази готовност на Съюза да работи с всяко демократично избрано правителство, особено в контекста на предстоящите парламентарни избори на 26 октомври.
Херчински уточни, че ако Грузия стане „еднопартийна държава“ без политическа опозиция, Съюзът няма да одобри кандидатурата ѝ за членство. Той добави, че „в момента има възможност за въвеждане на санкции в бъдеще, в случай че нещата наистина се объркат с изборите.“
Грузия получи статут на кандидат-член на ЕС миналата година, но отношенията между блока и страната рязко се влошиха след приемането на закона за „чуждестранните агенти“.
Критиците на закона твърдят, че той е стъпка към отдалечаване от Запада и сближаване с Русия. Херчински отбеляза, че представителите на ЕС не са имали срещи с грузинското правителство от юни, посочвайки, че отношението на Тбилиси към ЕС е „неприятелско“.
Ситуацията в Грузия е особено напрегната след масовите протести срещу закона, който изисква организации, получаващи над 20% от финансирането си от чужбина, да се регистрират като „агенти на чуждестранно влияние“. Противниците на закона организираха значителни демонстрации, които доведоха до политическа криза в страната.
Процесът на присъединяване на Грузия към ЕС е фактически замразен, а миналия месец Съединените щати оттеглиха поканата към премиера Иракли Кобахидзе за участие в прием, организиран от президента Джо Байдън по време на Общото събрание на ООН. В контекста на усложнените отношения с Запада, Херчински подчертава, че свободните и честни избори са от решаващо значение за бъдещето на Грузия в ЕС.
Източник: news.bg
Още новини четете в категория Новини